Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigi De Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigi De Munca

Angajatorul are dreptul sa schimbe contractul de munca de la 8 ore la 4 ore fara stirea angajatilor ?
În conformitate cu dispoziţiile art.41 alin.1 din Codul muncii, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală a contractului individual de munca.

Pentru a anula efectele unei astfel de decizii unilaterale, trebuie sa actionati in instanta ... ITM-ul nu are atributii in acest sens... raspunsul lor va fi sa va adresati justitiei in acest caz.

Actionarea in instanta nu suspenda activitatea dvs ca salariat.