Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Costuri Iesire Indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Costuri Iesire Indiviziune

Buna, as vrea sa stiu ce costuri sunt pentru iesirea din indiviziune in instanta ? Si ce se intampla daca eu reclamantul nu-mi permit respectivele costuri?
Pai da doar ca celalalt propietar zice sa facem iesirea din indiviziune ca nu poate sa cumpere daca nu o facem. Deci se poate sa cumpere fara iesire din indiviziune sau nu?
Am citit intr-un alt topic ca Regulamentul general de urbanism interzice parcelarea unor proprietati cu suprafete mai mici de 150mp. DecI nu putem sa facem iesirea din indiviziune ci doar partaj de folosinta. Deci daca acest partaj de folosinta se poate face in instanta atunci tot aceiasi taxa de 3% din masa succesorala o sa fie? Va multumesc.
Daca insistati sa mergeti la instanta, nu scapati de plata 3%+ ce trebuie sa mai dati la avocat.
Daca mergeti la notar si faceti un act de cedare, sau vanzare-cumparare, platiti infinit mai putin. Succes!