Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietar minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietar minor

Buna ziua!Expun urmatoarea situatie: sotul meu are jumatate de casa, iar mama lui cealalta jumatate.Noi avem un copil de 2 ani jumatate.Se poate ca mama sotului sa treaca pe numele copilului jumatatea ei de casa?Adica minorul sa devina proprietar pe jumatatea bunicii..In ce conditii e posibil?
Daca vreti fara pretentii financiare, incheiati contract de donatie, vanzarea presupune un pret, pe care minorul e clar ca nu-l achita... La Autoritatea Tutelara trebuie sa solicitati o Dispozitie de curator, prin care va fi desemnata o persoana (puteti fi si dvs. sau sotul) ce va semna actul in locul minorului. Donatia poate fi fara nici un fel de clauze.
Multumesc frumos pentru lamuriri!
O mica corectie...nu autoritatea tutelara ci instanta de tutela care este instanta civila de la domiciliu minorului.
Am inteles!Multumesc frumos!O zi buna!
De ce nu ii da sotului dumneavoastra partea de casa, nu e mai simplu?