Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Un contract de concesiune poate fi cesionat?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Un contract de concesiune poate fi cesionat?

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu raspunsul la urmatoarele intrebari:
- un lac poate face obiectul unei vanzari-cumparari?
- contractul de concesiune pentru un lac poate fi cesionat pe numele altei persoane fizice sau exista alte alternative legale in acest sens?

Multumiri anticipate!
Un concesionar nu va putea vinde concesiunea, ce-i drept, insa o va putea "vinde" intre ghilimele, respectiv va putea face cesiunea concesiunii, cu acceptul concedentului. Asa-zisele "vanzari de lacuri" pe care le-a observat preopinentul nostru la rubricile de publicitate de pe net sunt, mai mult ca sigur, tocmai astfel de cesiuni ale contractelor de concesionare initiale.