Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sesizare violenta domestica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sesizare violenta domestica

Buna seara,

Deoarece ma confrunt in familie cu un caz de vilenta domestica ( sunt ruda de gradul doi cu victima) si ca in cele mai multe cazuri victima nu mai poate intreprinde nici o masura si se vede intr-o situatie fara iesire, am rugamintea de a ma indruma catre ce autoritati sa ma indrept pentru a se realiza o ancheta in acest caz.

Va multumesc, O seara buna!
Buna,

As avea si eu o intrebare.. In cazul in care cunosc o situatie de violenta in familie, pot sesiza eu autoritatile? Sau plangerea este acceptata doar daca vine din partea victimei?

Va multumesc, astept cu interes un raspuns!