Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE- CUMPARARE IMOBIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE- CUMPARARE IMOBIL

Vreau sa cumpar o casa , dar proprietarul vrea banii inainte in cont sa, nu cumva sa fie falsi spune el , apoi vrea sa semneze contractul de vanzare -cumparare.Proprietarul fiind avocat de meserie.Este corect asa?
Va spun din proprie experienta cum a procedat notarul in cazul meu. Am semnat si vinzatorul si cumparatorul toate exemplarele de acte, dupa care am fost trimisi la banca pentru a face transferul de bani. Ne-am reintors la notar cu documentul de la banca in care se spunea ca cel care a cumparat a primit suma respectiva, iar in final notarul a autentificat actul de vinzare-cumparare. Si mi s-a parut foarte corect !
@Jorjetzel: Si daca acel vanzator, dupa efectuarea transferului, nu mai vroia sa mearga inapoi sa semneze ce se putea face? Nimic. Sau poate il legati de masina, il duceati fortat la notar si il torturati pana semna? Ori varianta proceselor indelungate...

pentru Gabi2011:
Exista modalitati de plata astfel incat transferul sa fie efectiv efectuat doar in momentul in care este prezentat bancii documentul incheiat la notar. Ordinul de efectuare a platii este dat bancii de cumparator insa vanzatorul poate accesa banii doar daca prezinta contractul de vanzare cumparare. Nu stiu exact cum se numeste dar stiu ca exista si il puteti folosi. Puteti merge la banca sa intrebati, spuneti exact situatia si scopul si ei o sa va lamureasca.

Si daca vanzatorul nu accepta varianta asta, insemna ca are alte ganduri. Mai bine gasiti altceva de cumparat.
CrisB, utilizator
Contractul se poate semna inainte de efectuarea prestatiilor reciproce (inainte ca imobilul sa fie predat, respectiv pretul sa fie platit). Cand una dintre parti nu isi indeplineste ulterior obligatia, cealalta are dreptul, la randul ei, sa nu isi indeplineasca obligatia sau sa ceara rezolutiunea contractului. Important este sa nu ii dati banii inainte de semnarea contractului.
CrisB. N-ati inteles ce am spus. Vinzatorul si cumparatorul au semnat actele in fata notarului, urmind ca notarul sa semneze pentru legalizare dupa operatia la banca. Daca vinzatorul isi lua banii si nu mai mergea la notar, cumparatorul cu notarul puteau verifica la banca transferul de bani si notarul legaliza actul astfel incit vinzatorul era legal vinzator. Cumparatorul nu vad de ce nu s-ar mai fi dus la notar sa finalizeze tranzactia ?!
Corectez : "cel care a cumparat a primit suma respectiva" cu "cel care a cumparat a dat vinzatorului suma respectiva"