Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ce pot face?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ce pot face?

mergem intr`o seara cu ceata si mazga pe jos si m`am inscris in depasirea unei masinii( am semnalizat si am facut flashuri). eram incadrat pe banda a 2-a iar autovehicolul din fata mea a observat tarziu un obstacol si a semnalizat si s`a incadrat pe banda a 2-a (unde ma aflam eu) fara sa se asigure. viteza mea de deplasare era mai mare si din cauza conditiei carosabilului nu am mai putut reduce viteza. la locul accidentului el a recunoscut ca nu m`a vazut, ca erau gemurile si oglinzile aburite, insa la politie si-a schimbat declaratia.(exista martori, un sofer care circula in spatele meu si a vazut toata actiunea si alti oameni care s-au adunat la locul accidentului si l'au auzit cand a declarat ca nu m'a vazut). Problema este ca cei de la politie au dat un verdict stupid : culpa comuna, el nu s-a asigurat si eu nu am mentinut distanta minima legala (dar nu circulam pe aceasi banda deci ce distanta minima legala sa pastrez?). problema este cu asigurarea. reparatia masinii mele ajunge pe undeva la 300, 400 mil iar a lui 20 de mil. din cauza culpei comune, imi este platita doar jumatate din paguba. am refuzat sa semnez procesul verbal pentru a putea contesta in instanta verdictul politiei. ce pot face pentru a recupera pagubele totale? sa contest procesul verbal pentru a schimba culpa comuna, sau sa'l dau in judecata pe sofer pentru a recupera diferenta de bani de la el? va multumesc anticipita:)
codriz, utilizator
nu s`a facut nici o masuratoare nici o expertiza, au tras concluziile din pagubele produse si din "experienta lor". mi`au bagat o teorie ca ei semneaza si ei sunt responsabili de decizile luate si bla bla bla. desi erau vreo 3 martori, ei tot verdictu lor l`au dat. insa a fost o situatie foarte ciudata. primul politist a zis ca el nu se pronunta, sa ne ducem la colegul lui ca el nu poate sa ia o decizie...culpa comuna a fost iesirea usoara din aceasta situatie pentru ei. asa e in romania, m`am resemnat.

daca in urma expertzei se va constata ca circulam cu o viteza mai mare decat cea adminsa pe acel sector de drum, este posibil sa ma scoata vinovat?
codriz, utilizator
codriz a scris:

nu s`a facut nici o masuratoare nici o expertiza, au tras concluziile din pagubele produse si din "experienta lor". mi`au bagat o teorie ca ei semneaza si ei sunt responsabili de decizile luate si bla bla bla. desi erau vreo 3 martori, ei tot verdictu lor l`au dat. insa a fost o situatie foarte ciudata. primul politist a zis ca el nu se pronunta, sa ne ducem la colegul lui ca el nu poate sa ia o decizie...culpa comuna a fost iesirea usoara din aceasta situatie pentru ei. asa e in romania, m`am resemnat.

daca in urma expertzei se va constata ca circulam cu o viteza mai mare decat cea adminsa pe acel sector de drum, este posibil sa ma scoata vinovat?

pai daca nu s-a facut nici o expertiza....nici o masuratoare......de unde sa vina cu concluzia ca tu ai circulat cu X km/h ?

contestatie se face asupra faptului ca in procesul verbal este data culpa comuna, tu mergi pe culpa exclusiva pentru celalalt implicat in accident. ATAT !
orice afirmatie, trebuie sustinuta cu probe, daca nu exista probe...de unde sa se demonstreze cu tu ai circulat cu viteza luminii ???

eu zic sa nu uiti faptul ca ai 15 zile pentru a depune contestatia ;)

bafta si rabdare ( in cazul meu a durat aproape 8 luni, dar s-a terminat cu bine )

eu am avut 1 martor....tu ai 3, asa ca treci si formuleaza plangerea (daca vrei un model, da-mi o adresa de mail si ti-o trimit pe a mea B-) )
Dle Codriz atat ne- ati repetat ca ati circulat cu mai mult de 30 km/h, incat exista marturisirea dvs pe acest site!?
Oricum, va trebuie martor pentru varianta sustinuta de dvs. Simpla recunoastere la fata locului " nu v- am vazut" nu are nici o relevanta, cu sau fara martori.