Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediu de maternitate?

Buna ziua,
as dori si eu o lamurire, daca se poate si stie vre-un specialist, in legatura cu urmatoarea situatie: sotia este insarcinata in luna a 7-a, si a avut o sarcina destul de problematica. Conform legii, are dreptul sa solicite concediu de maternitate (pre si postnatal) in cuantum a 120 zile, lucru la care ne gandim serios, avand in vedere evolutia sarcinii. Insa, stie cineva cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de maternitate? am citit ca este 85% din media salariilor brute de pe ultimele 6 luni. Si aici apare intrebarea mea pentru cei ce stiu: din ce salar de baza se calzuleaza in cazul ei, avand in vedere ca lucreaza in vanzari: salariul de baza, cel din contract este f f mic, insa are un act aditional prin care ia comision din vanzari. Acest comision se afla trecut pe fluturasul de salariu, adunat la salariul de baza, si impozitat legal. Se ia in calcul toata suma, cu tot cu comision la calcularea indemnizatiei? Legal asa ar trebui, avand in vedere ca se impoziteaza.
Va multumesc mult.
Multumesc mult, incep sa inteleg. Dar problema este ca nu mai avem fluturasii de salariu, nu ii pastram. A intrebat la ea la servici, si seful ei i-a dat doar salariile nete de pe ultimele 6 luni. Incercam sa obtinem si sumele brute, nu cred ca va fi o problema.
Sa inteleg ca salariile brute de pe ultimele 6 luni se aduna, si se impart la nr de zile lucratoare adunate din cele 6 luni (fara sambata, duminica, zile de Paste, zile libere oficial, de la stat?) Apoi, din aceasta suma se calculeaza 85%, si banuiesc ca se inmulteste cu numarul de zile cat va sta in concediu (media fiind calculata la o zi). Prima zi de concediu in cazul nostru cred ca va fi 2 mai. Medicul specialist i-a facut o scrisoare medicala ptr 1 mai, dar fiind liber...cred ca abia miercuri, in 2 mai, gasim medicul de familie.
Am sa revin si cu salariile brute, pe ultimele 6 luni.
Va multumesc inca odata.
nutu_tim, utilizator
Acum sunt convinsa ca ati inteles,atentie din nr. total de zile calendaristice de cm/luna, se iau in calcul doar zilele lucratoare,astefel daca prmul cm va fi 2mai-31mai,media zilnica se va multiplica cu 85%si cu 22zile lucratoare.
Va astept cu salariile brute.
ok, revin cu detalii, intrucat am reusit sa obtin copii de pe fluturasul cu salariile pe ultimele luni. Cred ca se ia in calcul si luna aprilie, pentru ca prima zi de concediu e 1 mai. insa fluturasul pe aprilie il v-a primi abia in 15 mai. Daca se poate face un calcul pe celelalte 5 luni, v-as fi recunoscator. Datele sunt urmatoarele:
- luna 10.2011 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 168 = 1379 lei
- premii (reprezentand comision vanzari): 1843 lei
- efectiv lucrat: 3222 lei
- total drepturi: 3222 lei
- alte venituri impozabile: 189 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 2880 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 2330 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

- luna 11.2011 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 152 = 1191 lei
- C.O: 16 ore = 127 lei
- Concediu fara plata: 8 ore (1 zi)
- premii (reprezentand comision vanzari): 3919 lei
- efectiv lucrat: 5237 lei
- total drepturi: 5237 lei
- alte venituri impozabile: 171 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 4544 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 3646 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

- luna 12.2011 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 120 = 1034 lei
- C.O:24 ore = 207 lei
- concediu fara plata: 16 ore (2 zile)
- premii (reprezentand comision vanzari): 1115 lei
- efectiv lucrat: 2356 lei
- total drepturi: 2356 lei
- alte venituri impozabile: 126 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 2023 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 1643 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

- luna 01.2012 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 128 = 1051 lei
- C.O: 40 ore = 328 lei
- premii (reprezentand comision vanzari): 795 lei
- efectiv lucrat: 2174 lei
- total drepturi: 2174 lei
- alte venituri impozabile: 144 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 1869 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 1516 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

- luna 02.2012 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 120 = 985 lei
- Concediu medical: 48 ore = 566 lei
- premii (reprezentand comision vanzari): 1415 lei
- efectiv lucrat: 2400 lei
- total drepturi: 2966 lei
- alte venituri impozabile: 135 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 2682 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 2118 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

- luna 03.2012 - Salar incadrare: 1379 lei
- ore lucrate 176 = 1379 lei
- premii (reprezentand comision vanzari): 1434 lei
- efectiv lucrat: 2813 lei
- total drepturi: 2813 lei
- alte venituri impozabile: 198 lei (reprezentand bonuri de masa)
- baza imp: 2547 lei (banuiesc ca reprezinta baza impozabila??)
- rest de plata: 1941 lei (asta e netul, dupa taxe si impozite)

Acestea sunt datele. Mai ramane ultima luna, aprilie, dar daca imi explicati de unde se calzuleaza, cred ca reusesc sa introduc datele in calcul. Daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns, care ar fi media concediului medical in urma acestor cifre, va raman complet recunoscator. Va multumesc.

1.Calculam baza pt. cele 6 luni anterioare lunii mai,insumandtotal drepturi din fluturasi,aferent lunilor noiembrie 2011-aprilie 2012:
5237+2356+2174+2966+2813+total drepturi luna apr.

2.Calculam media zilnica a bazei calcul,prin impartirea sumei de mai sus la 127zile lucratoare din perioada noiembrie -apr.

3.Media zilnica o multiplicam (o imultim)cu nr. de zile lucratoare din mai,respectiv 22 si cu procentulde 85%si astfel rezulta indemnizatia bruta de concediu de maternitate pe mai.

Asadar,cand aveti si fluturasul pt. aprilie,luati de acolo suma de pe coloana total drepturi,o adunati la celelalte 5 luni,cum am specificat mai sus,iar rezultatul il impartiti la 127.
Multumesc mult pentru raspuns, acum e totul clar ptr mine. Pe aprilie va fi undeva in jurul sumei de 5000 ron. Dar am inteles algoritmul si modul de calcul. Acum sper dor sa nu intampinam dificultati cu contabila care face calculul, din cate am citit pe net, sunt f f multi care au avut probleme la acest capitol, se pare ca contabilii se ghideaza dupa legi numai de ei stiute. Din ce am citit, conform Codului fiscal, aceasta suma nu se mai impoziteaza, iar contributie CASS se va plati, in perioada concediului, calculat la suma unui salariu minim brut pe tara. In rest nu ar trebui sa se retina alte sume.
Inca odata va multumesc, mi-ati fost de real ajutor.