avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie totala

buna seara am si eu o nelamurire in curand o sa divortez si sotia mea ma ameninta ca vrea custodia copilului totala pentru a se razbuna pe mine findca am prins-o cu respectivul in flagrant si in momentul de fata ea imi da copilul numai cand vrea ea se pote sa obtina o custodie total si ce inseamna
Custodie totala nu cred ca va obtine.
Exista insa reversul...si anume ce drepturi obtineti dvs...
pai asta ma intereseaza cel mai mult ,cam ce drepturi imi ofera legea in privinta fiului meu
Custodie comuna inseamna dreptul de a va spune cuvantul in situatiile importante din viata copilului dvs.:

- la ce scoala va fi inscris;
- ce cursuri suplimentare sa urmeze;
- ce sport sa faca;
- sa mergeti la sedintele cu parintii, sa va interesati de situatia lui scolara;
- sa decideti impreuna cu mama copilului in legatura cu viitoarea pregatire profesionala a copilului;
- in ce tabere din tara si strainatate sa mearga;
- sa va spuneti cuvantul, daca minorul se muta definitiv cu mama din tara;
- in cazul nedorit al unei probleme de sanatate grave: la ce spital sa fie internat s.a.m.d.

In legatura cu programul de vizitare, daca domicilliul minorului va fi stabilit la mama, puteti cere unul larg, evident, fara a o sicana prin acest program pe mama copilului.
Chiar si cu custodia comuna,domiciliul copilului v-a fii stabilit la mama asa ca lupta-te sa obtii un program de vizita cat mai extins pentru ca judecatoarele au in continuare o atitudine discriminatorie fata de barbati si inca se acorda clasicul program de 2 weekendu-ri din luna si atunci doar cateva ore.Dca copilul este atasat de tine un asemenea program il v-a face sa sufere s si poete intra chiar in depresieSfatul meu e sa lupti si sa ceri sa-ti poti vedea copilul macar o data pe saptamana fara prezenta mamei si chiar sa ceri sa ramana la tine si peste noapte.Ar fii indicat un avocat
RADU_2_RADU a scris:

Chiar si cu custodia comuna,domiciliul copilului v-a fii stabilit la mama asa ca lupta-te sa obtii un program de vizita cat mai extins pentru ca judecatoarele au in continuare o atitudine discriminatorie fata de barbati si inca se acorda clasicul program de 2 weekendu-ri din luna si atunci doar cateva ore.Dca copilul este atasat de tine un asemenea program il v-a face sa sufere s si poete intra chiar in depresieSfatul meu e sa lupti si sa ceri sa-ti poti vedea copilul macar o data pe saptamana fara prezenta mamei si chiar sa ceri sa ramana la tine si peste noapte.Ar fii indicat un avocat


foarte corect!

in primul rand nu este vorba de o reala custodie comuna, si de exercitarea autoritaii parintesti in comun. asta inseamna ca , teoretic , toate deciziile majore major privitoarel la copil se iau in comun. acesta nu presupune un drept de vizitare permanent cum inteleg unii, ci doar decizii cu privire la gradinita , scoala, sanatate. in fapt daca sunt inclacate , adica mama nu va va consulta nu prea aveti ce face decat o noua actiune.

prin urmare, din experienta va spun ca este indicat sa solicitati un drept de vizitare extins, eventual chiar stabilirea domiciliului la dvs..

este mai mult decat recomandabil sa va angajati avocat de la inceput altfel riscati ce vi s-a spus mai sus.
de asemenea va trebuie probe ( acte, martori etc) orin care sa probati cele afirmate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie comuna cristi068 cristi068 Am un proces pe rol cu fosta sotie (autoritate parinteasca comuna si program vizitare) la care ea se tot opune ba mai mult prin avocatii ei imi transmit ca nu ... (vezi toată discuția)
Drept de vizitare minor din afara casatoriei dancosma dancosma Daca parintii unui minor nu sunt casatoriti (n-au fost niciodata, copilul este din afara casatoriei) si locuiesc separat (minorul locuieste cu mama), pentru ... (vezi toată discuția)
Custodia tatalui  As avea o intrebare.Am o prietena in varsta de 15ani si e in custodia mamei,si nu mai doreste sa stea cu mama ei ar vrea la tatal ei .(Parinti ei au divortat ... (vezi toată discuția)