Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... La ce concediu are dreptul tatal la nasterea copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

La ce concediu are dreptul tatal la nasterea copilului?

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare:
In cazul nasterii unui copil cand mama beneficiaza de concediul de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 1 sau 2 ani are dreptul la ceva concediu in acest sens si tatal copilului? si daca da in baza carei legi ? Multumesc.
1. Tatal copilului (daca este trecut pe certificatul de nastere a copilului) poate beneficia de cel putin o luna de CCC daca indeplineste si el conditia ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole.

2. Ca tata aveti dreptul la zilele de concediu parental prevazute de Legea 210/1999.