avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Fiica mea a plecat de acasa cum o pot recupera?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Fiica mea a plecat de acasa cum o pot recupera?

Buna ziua,va solicit ajutorul deoarece fica mea in varsta de 17 ani a decis sa plece de acasa si sa se multe la prietenul ei cu care este impreuna de 1 an,cum o aduc acasa,prin politie?partea buna este ca nuna renuntat la scoala merge zi d zi si are conditii,a plecat de o saptamana,si imi este frica s nu faca cununia civila cu.acest baiat,ce este de facut? Va rog sa imi raspundeti urgent,imi vreau fata inapoi acasa
In primul rand fiica e copilul dv. dar nu mai e copil. Daca a ales sa se comporte asa e ori pentru ca nu comunicati suficient ori pentru ca a primit ultimatumuri ceea e si mai rau. Daca locuieste in alta parte nu e un capat de tara, daca luati lucrurile asa in tragic riscati sa o pierdeti. Nu ii puteti impune cu cine sa devina prietena. Dv. v-ati ales singura sotul sau au contribuit parintii la alegere? Ar trebui sa va doriti sa fie iubita si respectata nu sa corespunda relatia lor unor sabloane.
Ultima modificare: Luni, 7 Mai 2012
olimiha, utilizator
doamna, daca ai dati semnatura sa se marite , nu inseamna ca sunteti si invitata la casatorie. nu este obligatoriu, dar daca fiica dv nu va doreste la acest eveniment aveti o problema dv nu fata.
A iubi pe cineva inseamna a tine cont si de dorintele sale...
Aveti deja foarte multe opinii. Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca va incapatanati sa faceti doar cum vreti dumneavoastra. Stati si analizati situatia si prin prisama fetei chiar daca are 17 ani. Este destul de mare si daca are deja o educatie formata cred ca puteti face un compromis in sensul in care sa o lasati sa decida singura si apoi veti vedea rezultatul. Faptul ca baiatul e mai mare decat ea cred ca este un lucru bun , mai ales ca ati afirmat ca este un baiat bun. Faceti diferenta intre varsta dumneavoastra si a sotului, intre epoca in care ati trait dumneavoastra si copilul, intre perceptii si asa cred ca va puteti gasi drumul spre inima fetei. Nu cu forta poti sa educi o persoana de 17 ani , nu cu amenintari si restrictii ci cu multa dragoste si intelegere., cu mult calm si diplomatie. Toate cele bune si cititi si printre randuri.
Am citit cu deosebit interes acest subiect. Interesant!
Sunt si eu mama unei fete de 17 ani si am stat sa ma intreb dupa fiecare raspuns dat de catre utilizatori, daca situatia mi se poate adapta. Si sper sa pot raspunde categoric NU.
Stau si ma intreb ce anume lipseste oamenilor care au devenit parinti, in ziua de astazi. Le lipseste puterea de a recunoaste ca nu isi cunosc cu adevarat copilul, ca nu au destula pricepere in educatia lor sau ca nu stiu sa se apropie de ei asa cum ar trebui.
Ne socheaza poate faptul ca un adolescent de 17 ani poate hotari si singur sa ia decizii pentru viata lor.
Dupa mine, toata intamplarea aceasta nefericita a doamnei poate fi o lectie de analiza pentru multi dintre parinti.
Dar sa-mi fie cu iertare, doamna...ar trebui totusi sa analizati de ce a hotarat fata dv sa plece de acasa. Cat de apropiata erati de ea? De cate ori ati discutat cu ea, de exemplu, despre cum arata, despre dragoste, despre prietenie, despre sex. Ati iesit cu ea la o cafea, in oras? Cu prietenele ei? Cu iubitul ei? Cate secrete intime v-a spus fiica dv pana acum? Si daca v-a spus...cum ati reactionat??
Nu vreau sa dau sfaturi...pt ca nu ma consider calificata. Dar eu consider ca nimic pe lumea asta nu e mai important decat familia. Iar familia trebuie sa reprezinte "o gasca de prieteni", fara secrete. "Gasca" in care gasesti intotdeauna sprijin si intelegere. Cea pe care te poti baza!
Va doresc intelepciunea de care aveti nevoie pentru a va recupera fata si linistea!

Alte discuții în legătură

Plecarea de acasa Sebastian Miroiu Sebastian Miroiu Buna ziua am o relatie de 1 an cu o fata in varsta de 15 ani eu am 16 ani ,Parinti ei nu sunt deacord cu relatia noastra nustiu de ce .Parinti ei o pedepsesc ... (vezi toată discuția)
Plec de acasa la 17 ani Ana-Maria1498 Ana-Maria1498 Buna seara, Asa cum ati mai citit discutii in acest forum despre plecarea minorului de acasa, incep asadar si povestea mea. Am 17 ani jumatate, in luna ... (vezi toată discuția)
Corupere minora de 16 ani de catre un barbat mult mai in varsta codita-dorin codita-dorin Am o fata de 16 ani.Este indragostita de un barbat mult mai in varsta ca ea,si vrea sa se mute la el.Exista vreo procedura legala care sa imi permita sa nu o ... (vezi toată discuția)