Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vreau sa cumpar un teren extravilan dar, proprietaru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vreau sa cumpar un teren extravilan dar, proprietaru terenului a perdut titlu de proprietate .

Am un teren extravilan ,un vecin cu terenu meu vrea sa vanda bucata lui de teren .Vreau sal cumpar eu ,dar problema este ca el a pierdut titlu de proprietate ,nul gaseste .Ce este de facut in cazul asta ?
1. TP-ul se declara pierdut la Monitorul Oficial al Romaniei.
2. se obtine o adeverinta de la primarie cum ca originalul s-a eliberat in data de...cetateanului X.
3. se depune o cerere de eliberare a unui duplicat la Prefectura (comisia judeteana de fond funciar), atasand dovada de la Monitorul Oficial, adeverinta de la primarie, copie a actului de identitate a petentului.