Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata se poate lua pentru efectuarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata se poate lua pentru efectuarea altui CIM?

In fapt, am discutat cu angajatorul posibilitatea luarii de concediu fara plata pentru efectuarea altui CIM sau lucrul temporar la alta firma, insa nu mi se pare nici legal nici pragmatic fiindca observ ca durata concediului fara plata este mica, si oricum exista detasarea ca forma legala destinata acestei situatii. Dvs ce recomandati ca tip legal de desfasurare a activitatii la alta firma?
De fapt mi-am raspuns singur:

ART. 55 – Modalitati de incetare a contractului individual de munca

Contractul individual de munca poate inceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a vointei unilaterale a uneia dintre parti, in cazurile si in conditiile limitativ prevazute de lege.

Prin faptul ca un avocat ar afirma "ca nu exista restrictii", si-a distrus cazul complet, fiindca art. 55 prevede restrictiile, sau, "conditiile limitativ prevazute de lege"