avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasul are dreptul sa-si faca un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasul are dreptul sa-si faca un contract de cabluTV fara acordul proprietarului?

Buna ziua. Am o intrebare legata de dreptul unui chirias de a-si face un contract de utilitati/servicii in nume propriu, la adresa inchiriata, fara un acord al proprietarului.

Situatia este urmatoarea. Am inchiriat un apartament, contractul este inregistrat legal, iar chiriasii si-au facut un contract pentru internet si cablu TV pe baza contractului de inchiriere. La inregistrarea contractului firma de cablu nu a solicitat un acord scris al meu, in calitate de proprietar.

Contractul de inchiriere a expirat de 2 luni, chiriasii refuza sa paraseasca apartamentul din diverse motive.

M-am adresat firmei de cablu solicitand rezilierea contractului si incetarea furnizarii de servicii la adresa respectiva si mi s-a inchis telefonul si usa in nas, pe motiv ca nu sunt parte in acel contract, deci nu e treaba mea.

Am motivat ca locatia unde se furnizeaza serviciul este apartamentul meu si o pot dovedi cu acte de proprietate, iar contractul de inchiriere in baza caruia ei furnizeaza serviciile a incetat, dar a fost degeaba.

Cui as putea sa ma adresez in aceasta situatie? Pot sa contest legalitatea contractului de furnizari servicii, pentru ca nu a existat un acord al meu in calitate de proprietar la momentul incheierii lui?

Va multumesc
taiatile cablul , este cel mai simplu

dvs ca si propietar aveti dreptul sa sistati orice furnizari de servicii nelegale la propietatea dvs, practic cei care stau in acel apartament sunt conectati la net fara ca dvs sa aveti un contract cu cei de la net

este ca si cum s-ar fi conectat la curent electric desi dvs nu aveti contract cu electrica

mergeti cu un cleste si taiati cablul de la usa pana unde intra in cutie la cei de la internet , nu este nici un pericol de electrocutare si este dreptul dvs

deasemenea puneti in vedere (verbal si in scris ) celor de la internet, dupa ce ati taiat cablul ca nu au permisiunea dvs sa conecteze acel apartament la serviciile lor si daca vin si repun cablu puteti merge la politie

si puteti bineinteles sa taiati din nou cablul

chiar si dupa ce pleaca chiriasii dvs celor de la internet nu sunteti obligat sa le platiti nimic deoarece contractul nu este pe numele dvs

si daca cei de la internet continua sa ii tot reconecteze nu or sa le convina chiriasilor sa tot plateasca reconectare de 2-3 ori pe saptamana sau de cate ori aveti dvs timp sa treceti sa taiati cablul respectiv


.................
inca o chestie ca sa ii dati afara,

rupetile cate o cheie in iala dupa care mergeti cu un meserias si cu politia sa va schimbati iala la usa si nu le mai dati cheie

masuri mai drastice,

sistati contractul cu electrica, cei de la gaze, apa daca aveti separare si alte utilitati ....

oricum fara curent nu sta nimeni in casa , daca ii chemati pe cei de la electrica sa va scota siguranta de la tabloul de pe scara si sa sigileze rezolvati cel mai repede situatia

Interesanta mentalitate ,.............ce spui se numeste ..... distrugere(cablu ) , evacuare abuziva (curent taiat ) , abuz de increderea (sfatul cu cheia rupta ) , etc va sint cunoscute aceste aspecte . Se poate juca firma de cablu si chiriasi cu aceste aspecte si final de cost tot propietarul o va primi . Asa ca .....
faceti o plangere si la OPC , din experienta personala se rezolva situatia. fata de chiriasi in prima faza adesati o notificare prin executorul judecatoresc, daca in contract s-a pevazut executarea silita fara nicio alta formalitate, punere in intarziere, cerere de chemare in judecata, atunci se poate efectua evacuarea de executorul judecatoresc.
victor sorin a scris:

Interesanta mentalitate ,.............ce spui se numeste ..... distrugere(cablu ) , evacuare abuziva (curent taiat ) , abuz de increderea (sfatul cu cheia rupta ) , etc va sint cunoscute aceste aspecte . Se poate juca firma de cablu si chiriasi cu aceste aspecte si final de cost tot propietarul o va primi . Asa ca .....


Mai vorbim cand o sa fiti si dvs in aceiasi situatie !
Dupa care :
- distrugere , nu se pune problema deoarece el este propietarul si ar trebuie sa isi raspunda singur pentru distrugerile facute :))
- evacuare abuziva, nu este cazul, contractul este expirat, se considera evacuare abuziva doar in cazul in care contractul era inca in termen iar chiririasul a fost de buna credinta platindusi chiria si toate datoriile la furnizori la timp

- abuz de incredere,
1, casa mea, usa mea, iala mea,
2. nu se pune problema, am incercat sa intru la mine in casa, s-a rupt cheia , imi schimb iala


lasa-i pe altii sa alerge sa se "joace" nu trebuie tu ca propietar sa stai sa alergi prin instanta daca vrei sa iti rezolvi problema , daca legea nu te apara ( in sensul ca nu iti rezolva problema la timp ) intoarce foaia, fa-l pe celalalt sa fie disperat sa isi rezolve problema


PS: ceea ce am spus eu se aplica bineninteles daca nu se poate rezolva problema in timp rezonabil pe cale amiabila sau legala

Sunt persoane pe lumea asta care nu inteleg decat 2 lucruri , Bataie sau Luatul cu Japca sa zic asa

Am fost chirias in tara si afara in foarte multe locuri ani buni de zile deoarece a tot trebuit sa ma mut cu serviciul si am intalnit si proprietari dusi cu capul , stiu foarte bine ce se poate face din ambele parti
Burchiu_Alberto a scris:

taiatile cablul , este cel mai simplu


mergeti cu un cleste si taiati cablul de la usa pana unde intra in cutie la cei de la internet , nu este nici un pericol de electrocutare si este dreptul dvs


si puteti bineinteles sa taiati din nou cablul

chiar si dupa ce pleaca chiriasii dvs celor de la internet nu sunteti obligat sa le platiti nimic deoarece contractul nu este pe numele dvs

si daca cei de la internet continua sa ii tot reconecteze nu or sa le convina chiriasilor sa tot plateasca reconectare de 2-3 ori pe saptamana sau de cate ori aveti dvs timp sa treceti sa taiati cablul respectiv


.................
inca o chestie ca sa ii dati afara,

rupetile cate o cheie in iala dupa care mergeti cu un meserias si cu politia sa va schimbati iala la usa si nu le mai dati cheie

masuri mai drastice,

sistati contractul cu electrica, cei de la gaze, apa daca aveti separare si alte utilitati ....

oricum fara curent nu sta nimeni in casa , daca ii chemati pe cei de la electrica sa va scota siguranta de la tabloul de pe scara si sa sigileze rezolvati cel mai repede situatia





Daca le taie cablul, adica il reteaza de undeva, acest lucru nu va rezolva nimic, contractul de furnizare a serviciului se va derula in continuare.
Cablul , ca si orice componenta , aparatura necesara functionarii acestui serviciu, apartine firmei furnizoare, si nu clientului, astfel ca alterarea lor nu este permisa, si se numeste distrugere, fapta incriminata de legea penala.
Nu mai pomenesc si celelalte sfaturi, dar sunt evident inutile si inapte sa rezolve situatia userului.
Un contract care este incheiat pe un anumit termen , inceteaza la expirarea acelui termen.
Cei de la ,,cablu,, nu vor accepta rezilierea inainte de termen, nu-mi amintesc sa fi acceptat vreodata asa ceva.
Contractul de inchiriere , daca a expirat, trebuie sa-i notificati pe cei de la firma de cablu si sa-i instiintati despre acest fapt, atasand si o copie a contractului de inchiriere, cat si dovada obtinuta de la fisc precum nu mai este inregistrat un contract in derulare la ei. Astfel , la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat contractul de furnizare cablu si internet, sa nu mai fie reinnoit.
IN privinta chiriasilor, daca acestia refuza sa paraseasca locuinta, va trebui sa initiati o actiune in evacuare, intrucat ocupa abuziv locuinta dvs. Si sa le cereti si despagubiri pentru toate neajunsurile pricinuite dvs.

Alte discuții în legătură

Ce lege se aplica in cazul acestui contract? EllaD EllaD Buna seara, In apartamentul in care sunt chirias am tras internet. Acum proprietarul vrea cablul scos din casa pe motiv ca firma respectiva a facut un abuz ... (vezi toată discuția)
Furt de servicii Popos Popos Buna ziua. Locuiesc in chirie intr-un apartament din Bucuresti, iar zilele trecute am avut neplacuta surpriza sa observ ca mi-a fost taiat cablul tv. Probabil ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre apartament inchiriat dcotru dcotru Buna ziua la toti, Am 2 scurte intrebari despre un apartament inchiriat. 1) Are dreptul propietarul sa intre intr-un apartament care fusese inchiriat si ... (vezi toată discuția)