Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Credit prima casa inainte de divort, fara ca sotia sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Credit prima casa inainte de divort, fara ca sotia sa fie codebitor

Buna ziua,
Tocmai am depus cu sotia actele de divort, prin acordul partilor, urmand sa revenim in 30 zile pentru decizia finala. impartirea bunurilor dobandite in timpul casatoriei s-a facut pe cale amiabila. Insa in acest timp, pana la obtinerea hotararii de divort, pentru a-mi putea cumpara o garsoniera prin programul prima casa, am nevoie de actele de divort si intrucat sunt presat de timp, ce alta cale legala exista pentru a incheia contractul de credit doar pe numele meu, fara a mai fii implicata sotia? Exista vreo conventie prin care sotia sa semneze ca nu are nici o pretentie de ordin material asupra bunurilor dobandite din acest moment?
Multumesc.
Presupun ca in cel mai rau caz, bun comun va fii doar suma de avans si cat am mai achitat cat timp inca am fost casatoriti, pana la pronuntarea divortului, apoi automat fiind divortati, se intelege ca doar eu voi plati acest credit.
Constat ca ati inteles foarte bine explicatia
Eu constat ca nu

gabiistancu a scris:

Presupun ca in cel mai rau caz, bun comun va fii doar suma de avans si cat am mai achitat cat timp inca am fost casatoriti, pana la pronuntarea divortului, apoi automat fiind divortati, se intelege ca doar eu voi plati acest credit.

Daca nu incheiati o conventie in prealabil, daca nu reusiti sa intabulati bunul ca bun propriu, bunul e comun, supus partajului. Nu e bai decat taxa de timbru si/sau alte cheltuieli, pt ca intr-adevar in cadrul acestui partaj se va stabili ca aveti s-o despagubiti cu o mica suma pt avans.

Deci asta e, daca dvs cumparati acum si la cumparator scrie X-ulescu casatorit cu.. nu e de bine.
Sunt de parere sa terminati cu divortul si apoi sa cumparati cate bunuri puteti
Am fost la notar si mi-au spus ca nu se poate face nimic atata timp cat suntem casatoriti inca, toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune, chiar daca cererea de divort a fost depusa. Cel mai bine este sa astept decizia de divort. Multumesc.
Poate acum intelege si domnul avocat ca v-a spus o prostie. Si poate pe viitor cititi cu atentie ce vi se spune.
Multumesc frumos!