avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Omor calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Omor calificat

buna tuturor,am si eu o intrebare am un prieten care nu de mult a fost arestat preventiv si acum i sa amanat sentinta.Este arestat pentru omor astfel spus a avut o altercatie cu un vecin dat find ca vecinul a sarit cu un topor asupra lui iar el a ripostat lovindul cu pumni si picioarele pana a cazut jos in cele din urma murind la spital.acum as vrea sa stiu ce pedeapsa va primi in urma acestui neplacut incident.:sorry:
Expertul parte poate insemna foarte mult in cadrul procesului penal.
Nu se stie daca nu se pot contrazice expertii respectivi pe parte medico-legala.
Deocamdata nu cunosc niciun caz concret pe medico-legal.

Sa stiti ca este mult mai greu de corupt o curte cu jurati deoarece in sistemul anglo-saxon juratii nu pot fi contactati pe toata durata procesului.
Sunt rupti de restul lumii si paziti de politie.
Practic doar prin politist ar putea sa se exercite coruptia...insa ar fi foarte complicat ca politistul sa incerce personal sa mituiasca juratul...
Sunt de acord in ceea ce priveste juratii.Mai trebuie sa curga multa apa pe Dambovita pana vom ajunge noi acolo.La noi acum traficul de influenta,darea de mita,tergiversarea cecetarilor si a proceselor penale este la indemana tuturor partilor din proces.Cea mai mare parte de vina o poarta modul prin care se a ajunge din politist-procuror,din procuror -judecator pe baza unor examene formale,fara a face studiile la INM,.Lipsa de studiu individual si de profesionalism conduce la decredibilizarea sistemului.
Dupa parerea mea sistemul functioneaza insa poate functiona si mai bine de atat.
Majoritatea proceselor sint simple.
Problema apare acolo unde procesul este complicat, acolo unde administrarea probatoriului trebuie facuta cu atentie.
In aceste procese o mica neatentie poate genera eroarea judiciara.
Dupa parerea mea, cel mai insemnat rol il are avocatul in aceste procese deoarece avocatul trebuie sa gaseasca micile detalii care nu se pot observa decat de aparare.
Nu prea ii intereseaza dreptul pe multi.
Aici ar putea fi problema.
Nu isi propun sa faca cariera ci doar sa castige niste bani din avocatura.
Am observat ca multi avocati prefera sa ia bani putini dar sa nu ii doara capul.
Este un mod de a trai si acesta.
Mi-a luat mult timp sa inteleg acest lucru...

Problema pleaca insa de la clienti care nu vor sa plateasca suficient si tinerii avocati s-au adaptat.
De aceea este greu sa spui ceva de avocati...

Pregatirea serioasa presupune mult timp pierdut pe studiu si daca nu aloca timp suficient este normal sa fie asa.
In plus, nu numai pregatirea este intotdeauna suficienta, trebuie ca avocatul sa stie ce sa caute si doar atunci pregatirea sa il va ajuta...
Adica degeaba stie legea daca nu analizeaza cu atentie probele de la dosar.
Trebuie aloce timp la caz...


In schimb instantele sunt bine pregatite.

Exista insa cazuri in care apararea trebuie sa vada detaliile si nu instanta.
Daca este ceva evident instanta vede.
Daca nu este ceva evident instanta nu vede...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circumstante atenuante- omor roberto3 roberto3 Buna ziua. Intr-un proces penal circumstantele atenuante se mai retin de catre instanta daca intra in concurs cu recidiva? E grav daca inculpatul este ... (vezi toată discuția)
Omor sau autoaparare? robiy robiy Buna ziua.Am o problema cu fratele meu care intr`o seara s-a dus intr`un bar si un barbat a sarit la el cu cutitul.In urma altercatiei,fratele meu nu a fost ... (vezi toată discuția)
Acuzat de tentativa de omor calificat nevinovat burnei bebe burnei bebe in urma cu un an am avut o cearta cu un grup de tigani care s-au napustit asupra masinii mele cu bate si bolovani la care eu nu i-am bagat in seama dar au ... (vezi toată discuția)