avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atac declinare competenta divort cetatean strain
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atac declinare competenta divort cetatean strain

Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american.
Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.
Am probat citarea in SUA prin Confirmarea de primire (Cartonasul rosu), care a ajuns la instanta (trimisa pe adesa Judecatoriei) si care se afla la dosar
Am mai depus la dosar o declaratie a sotului din SUA - legalizata cu stampila notarului - prin care acesta confirma informarea cu privire la termenele de judecata si isi da acordul pentru desfacerea casatoriei.
Totusi, la ultimul termen (cel de azi), judecatoarea a spus ca declina competanta instantei si a ramas astfel in pronuntare (a spus ca, citez> avand in vedere ca sotul este cetatea strain).
Ce implica acest lucru? Ce pot face mai departe, pentru a grabi lucrurile?
Nu stiu cum va suna decizia, dar ma roade curiozitatea.
Ultima modificare: Vineri, 11 Mai 2012
Florenta123, utilizator
daca a ramas in pronuntare vineri, de buna seama ca astazi puteti gasi pe portalul instantelor solutia pronuntata. incercati pe noulportal.just.ro si spuneti-ne si noua exact cum suna dispozitivul sentintei.
@romascanu: a ramas in pronuntare
AN-CON: Nu aparut nimic inca pe portal, dar stau cu ochii pe el.

Revin cum am mai multe detalii.
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2012
Florenta123, utilizator
A mai aparut ceva nou:
Amână pronunţarea
Solutie: amana pronuntarea pentru data de 18.05.2012

Asta ce ar vrea sa insemne?
Exista vreo posibilitate ca judecatoarea sa-si dea seama ca a gresit si sa revina asupra pronuntarii, desfacand casatoria? Sau a ramas sa se lamureasca unde/cum declina competenta?



Nu hotaraste asupra divortului ci numai asupra competentei.
Probabil a amanat pentru ca n-a avut timp sa se pronunte.
Multumesc pentru raspuns!
Ca sa spun drept, asteptam o „veste buna”, pentru ca atat eu, cat si sotul din SUA am fost de buna credinta.
Revin dupa pronuntare.
Ultima modificare: Marți, 15 Mai 2012
Florenta123, utilizator

Alte discuții în legătură

Proces de divort mihaela49b mihaela49b Buna ziua. Eu sunt plecata in strainatate. Anul acesta in februarie cand am fost i tara am deschis proces de divort si am imputernicit avocatul sa ma ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara lilianabh lilianabh Buna ziua! Initial am cerut revenirea la numele de fata,apoi am facut recurs pt.pastrarea numelui avand in vedere prejudecatile din Romania,pt.a fi pe acelasi ... (vezi toată discuția)