Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Atac declinare competenta divort cetatean strain
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Atac declinare competenta divort cetatean strain

Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american.
Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata cererea de divort), unde am avut domiciliul comun pentru doar o scurta perioada de timp. Sotul se afla in prezent in SUA.
Am probat citarea in SUA prin Confirmarea de primire (Cartonasul rosu), care a ajuns la instanta (trimisa pe adesa Judecatoriei) si care se afla la dosar
Am mai depus la dosar o declaratie a sotului din SUA - legalizata cu stampila notarului - prin care acesta confirma informarea cu privire la termenele de judecata si isi da acordul pentru desfacerea casatoriei.
Totusi, la ultimul termen (cel de azi), judecatoarea a spus ca declina competanta instantei si a ramas astfel in pronuntare (a spus ca, citez> avand in vedere ca sotul este cetatea strain).
Ce implica acest lucru? Ce pot face mai departe, pentru a grabi lucrurile?
Nu stiu cum va suna decizia, dar ma roade curiozitatea.
Florenta123, utilizator
daca a ramas in pronuntare vineri, de buna seama ca astazi puteti gasi pe portalul instantelor solutia pronuntata. incercati pe noulportal.just.ro si spuneti-ne si noua exact cum suna dispozitivul sentintei.
@romascanu: a ramas in pronuntare
AN-CON: Nu aparut nimic inca pe portal, dar stau cu ochii pe el.

Revin cum am mai multe detalii.
Florenta123, utilizator
A mai aparut ceva nou:
Amână pronunţarea
Solutie: amana pronuntarea pentru data de 18.05.2012

Asta ce ar vrea sa insemne?
Exista vreo posibilitate ca judecatoarea sa-si dea seama ca a gresit si sa revina asupra pronuntarii, desfacand casatoria? Sau a ramas sa se lamureasca unde/cum declina competenta?

Nu hotaraste asupra divortului ci numai asupra competentei.
Probabil a amanat pentru ca n-a avut timp sa se pronunte.
Multumesc pentru raspuns!
Ca sa spun drept, asteptam o „veste buna”, pentru ca atat eu, cat si sotul din SUA am fost de buna credinta.
Revin dupa pronuntare.
Florenta123, utilizator