Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cale de atac respinsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cale de atac respinsa

buna ziua am facut recurs la dosar pt recredintare minorii si mia fost respins mentiond ,, resinge apelul cu recursu ,, va rog sami spuneti si mie ce inseamna va multumesc
Da, m-am uitat...si e cum v-am spus.
Dvs. trebuia sa declarati apel, insa ati declarat recurs.
Cum insa calea de atac pe care trebuia sa o declarati era apelul, instanta l-a calificat ca fiind apel, iar urmarea acestui fapt aveti solutia pronuntata "respinge apelul cu recurs"
Acum declarati recurs in termenul mai sus aratat .
pe comunicare era cu drep de recurs in ternen de 15 zile nu cu drept de apel . din moment ce nu vine acasa hotarirea ce trebuie sa fac. va multumesc mult
A fost o eroare a instantei cu privire la calea de atac indicata ( frecventa observ in astfel de cauze).
Hotararea se va comunica dupa redactare la domiciliul partilor.
Hotararile civile se redacteaza in termen de 30 de zile de la pronuntare si apoi se comunica partilor.
va multumes. as putea stramuta procesul la mine in judet? si pe ce as putea sa ma bazez ca nu sunt multumita de erorile care mi se repeta la aceste instante de judecata
Stramutarea unui litigiu nu se poate cere decat in urmatoarele situatii:
a) când una din părţi are două rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv printre magistraţii instanţei;
b) pentru motive de bănuială legitimă;
c) pentru motive de siguranţă publică.