Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

buna ziua!exista vreo lege care in urma partajului stabileste ca sotul care inseala nu primeste nimic??daca da, care sunt dovezile acceptate ca proba care dovedesc infidelitatea acestuia?va multumesc
Nu cred ca veti beneficia de nicio lege care sa va ajute in sensul dorit de dvs.

Se va face partajul in functie de contributia fiecarui sot la dobandirea bunurilor comune.
Ar fi bine sa va angajati un avocat care se pricepe foarte bine la astfel de procese daca ati avea sanse sa obtineti 80% iar el 20%.Este genul de proces complicat si de detaliu.

Regula este ca fiecare sot primeste jumatate.
se accepta ca si proba in instanta inregistrari cu telefonul mobil in care sotul recunoaste ca ma inseala si multe alte lucruri grave???de exemplu avem un copil impreuna pe care el nu si l-a dorit si in repetate randuri mi-a zis sa fac avort si eu l-am inregistrat cu telefonul, iar acum ca vreau sa divortez ma ameninta ca imi ia copilul si nu o sa-l mai vad niciodata, cu toate ca ar face asta numai sa ma supere pt ca el defapt nu-si doreste neaparat copilul si oricum nici nu l-ar ingriji el, ci amanta lui, asa ca mai corect ar fi sa ramana cu mama care il iubeste