Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cate ore se lucreaza in preavizul de demisie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cate ore se lucreaza in preavizul de demisie?

Buna ziua,

Am si eu o rugaminte: am inteles ca in codul muncii se regaseste un articol in care scrie ca in timpul preavizului de demisie angajatul are posibilitatea/dreptul de a lucra 4 ore si restul de 4 ore de a le folosi pt a-si cauta un alt loc de munca, este adevarat?
In timpul preavizului am dreptul si la concediu de odihna/medical?

Multumesc anticipat,

Claudia

Cornel Vasile a scris:

Da, se pot lua in perioada preavizului.

Dle.Cornel Vasile va Multumesc Foarte Frumos pt.timpul acordat si pentru informatiile primite.
Va doresc o zi buna .
Mii de multumiri.
Bună as dori sa stiu cate ore se lucrează în preaviz dacă sunt angajată la program de 12 ore
Legea prevede ca pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele...astfel ca, durata timpului de munca in perioada de preaviz este cea mentionata in c.i.m. ...

De exemplu, daca in c.i.m. timpul de munca este de 8 ore/zi , in lipsa unor dispozitii contrare timpul de munca pe perioada preavizului va fi tot de 8 ore/zi. (adica, cea mentionata in c.i.m.)

Reducerea timpului de munca pe durata preavizului este posibila numai daca este prevazuta in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.
Si daca sotul e angajat la cfr la program de 12 0re trebuie in preaviz sa lucreze tot 12 ore
Sotul va respecta programul de munca in preaviz.