Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cand sunt obligatorii studiile superioare sau ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cand sunt obligatorii studiile superioare sau specializarile?

Cum se poate stii daca este obligatoriu prin lege ca pentru anumite profesii sunt necesare studii superioare sau macar niste cursuri de specializare, niste certificari pe care un angajat trebuie sa le aiba atunci cand este angajat la o firma?? De exemplu am vazut ca pentru programatori nu se cere facultatea de informatica sau echivalent, dar totusi sunt cautati doar avand abilitatile si cunostintele necesare... pe care le pot invata doar folosind un PC... Pe de alta parte tot ca exemplu un consilier juridic am inteles ca este obligat sa aiba facultatea de Drept !!
De ce???
Iulian81, utilizator
Definirea profesiilor reglementate si lista acestor profesii reglementate in RO,sunt valabile si pt. cetatenii romani.
In acest sens,nu este lipsit de importanta pt. speta in cauza Lista profesiilor reglementate in RO,prezentata in Anexa 2 din acesta lege...
ContSters136493, utilizator