Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie de intretinere

Buna ziua.Nu am mai primit pensie de intretinere pt copil minor de aproximativ 3 ani.Am urmat toate demersurile,fara nici un rezultat.Tatal obligat la pensie are domiciliul in alta tara,iar hotararea nu am putut sa o pun in executare din acest motiv .Va rog foarte mult daca ma puteti ajuta cu o indrumare ,unde sa merg si ce sa fac pt a pune capat acestei situatii.
Hotararea definitiva, irevocabila si tradusa in italiana, certificatul de nastere al copilului (tip nou)
Hotararea tradusa in italiana legalizata. Sau va trebui si apostilata? Va multumesc foarte mult pentru toate raspunsurile.
Nu trebuie apostilata.
Nu exista posibilitatea ca hotararea sa nu fie recunoscuta daca nu este apostilata? Ma scuzati ca tot intreb dar prefer sa merg cu toate actele necesare sa nu fac drumul degeaba. Iar in privinta banilor ,se vor recupera? Nu stiu ce bunuri are dar este incadrat in munca. Va multumesc foarte mult .

Va veti recupera doar sumele cheltuite pentru procedura de executare. Nu veti recupera sumele date pe apostilare, traducere.

Edit: Va trebui sa o apostilati. Nu e inca ratificat tratatul româno-italian
Alexandru Munteanu, Avocat