Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... taxa inscriere in tablou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

taxa inscriere in tablou

buna. va rog frumos, spuneti-mi si mie: cat costa taxa de inscriere in tabloul avocatilor ?
ma intereseaza la baroul Prahova.
va multumesc :)
De ce credeti ca sunt asa mari aceasta taxa si de ce nu e una in toata tara? In functie de interese. A .... aceasta uriasa taxa a inceput sa devina singurul mod de departajare intre candidatii la (re)numele de avocat . Pai da domnule daca criteriul cunostinte a picat ... a mai ramas cel al relatiilor si al taxei. Pe de o parte cred ca e si bun ca nu poti avea in barou "avocati" inaintati in carte pana la genunchiul broastei asa cum zicea Creanga care "sa stea doar in niste oficii" ca de unde dosare doar daca nu sunt din "famiglie" si nu? din ce sa traiasca ....? Deci zic ca totusi e bun criteriul asta ca sa ai niste avocati cu rezerve financiare ca sa nu le porti tu BAROU de grija. X-(
Incep sa inteleg ca aceasta este o taxa de "casta" si intr-adevar nu oricine poate sa-si
permita sa plateasca suma,mai ales un amarat de proaspat absolvent,fara sustinere
financiara corespunzatoare din partea parintilor.Dar legat de acest aspect, si unor notari
si avocati ai caror copii au dat examen li s-a parut mult exagerata aceasta suma.
Si inca ceva : cei ce vor sa se inscrie la examen ar trebui sa stie macar cat o sa le coste
dupa aceea,chiar daca iau examenul.Sunt convinsa ca nu toti pot sa o achite si nu ar mai cheltui si taxa de inscriere la examen.Pentru o diploma in plus de pus pe perete nu se merita...
Este o taxa aberant de mare care convine unora......stim cu totii care insa nu avem curajul sa o spunem. Suntem prea lasi. Stigam doar cand ne-a ajuns cutitul la os ...si nici atunci ....dar nu avem ce face asa-i natia asta . Unde este spiritul acela din 1989 ? Ni l-a sters Iliescu cu gasca lui care conduce azi Romania. Acea gasca este adanc infipta peste tot iar singura profesie care tinea steagul sus, acel steag al profesiilor cu adevarat liberale , a fost atinsa si ea ba mai mult i s-a pus pumnul in gura si toti suntem doar cateii lor a tot ce uram corupti militieni pungasi care doar cu ce fura intr-o noapte au cumparat chiar si sufletul unui om liber PACAT Asta e si cu taxa asta cei care cu adevarat merita numele de AVOCAT nu si-l pot permite:(
Cel mai trist este ca pierderea nu este numai a tanarului care este intr-adevar
capabil,a muncit foarte mult ca sa ajunga aici ci si a acelora pe care nu o sa le poata
ajuta.In schimb o sa ajunga acolo unii care au trecut prin facultate cu bani,au luat licenta
cu bani si ajung avocati iarasi cu ajutorul banilor.
Iar speranta ca o sa fie bine moare de fiecare data cand sunt alegeri,cand se taie din drepturi,
cand se uita de tinerii din 89. Iar noi nu suntem curajosi ca ei...
In schimb o sa ajunga acolo unii care au trecut prin facultate cu bani,au luat licenta
cu bani si ajung avocati iarasi cu ajutorul banilor.

Plus cei carora le plateste taxa avocatul coordonator, asa cum e si normal. Si nu sunt putini!