Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungire concediu de maternitate de la 2 ani la 3.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungire concediu de maternitate de la 2 ani la 3.

Buna ziua,am si eu o intrebare.Am o fetita nascuta prematur cu scor apgar 1 la nastere ,cu ventricomegalie ,retard de crestere si retard usor neurologic,in septembrie inplineste 2 ani si doresc sa prelungesc concediul de maternitate numai ca nu stiu daca se poate in cazul ei ,daca da care sunt pasi.Va multumesc anticipat.:( Am uitat sa mentionez ca fetita este pe tratament pt retard neurulogic.
cristymicuta, utilizator
Chiar daca, intrucat la data nasterii copilului indeplineati conditiile mentionate in lege pentru a primi indemnizatia pentru CCC.
Buna ziua! Imi cer scuze ca intervin aici.
As avea urmatoarea intrebare: in cazul in care am un certificat de incadrare in grad de handicap valabil pana in data de 03.01.2020 iar copilul va implini 3 ani in data de 25.03.2020, pana la ce data poate acorda angajatorul suspendarea CIM? Eu l-am primit doar pana la data expirarii certificatului insa nu gasesc niciunde in lege sa fie precizat acest lucru, cum ca suspendarea se face pana la data expirarii certificatului ci din contra scrie ca pana la implinirea varstei de 3 ani ai copilului cf. art. 51 (1) lit. a) . M-ati putea lamuri va rog frumos ? Va multumesc anticipat!
@ bakomargit

Ati primit raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...