Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani pierduti ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani pierduti ???

Sectorul -invatmant
legea- 221/2008
Problema?- 1. un cadru didactic intra in concediu medical in aprilie 2008;
2. legea 221 - octombrie 2008
3. cadru didactic intra in concediu medical dupa operarea unei neoplazii in aprilie 2009; ramane in concediu medical inca 14 luni
4.indemnizatia de concediu ,calculata in functie de 'ultimele 6 luni".
5. cadrul didactic castiga in instanta diferente salariale pentru octombrie 2008 - 31decembrie 2009.
Intrebari - este obligat angajatorul sa ii recalculeze o noua baza de calcul a indemnizatiei in functie diferentele salariale castigate in instanta tinand seama de faptul ca el in cele 6 luni merita un salariu marit cu 50 la suta?
- cum isi va recupara banii raportat la ordonanta 71 ?...Angajatorul trebuie sa ii platesca o singura data toate diferentele pe cele 6 luni pentru a i se retine cotributiile de sanatate corespunzatoare sumelor datorate ,iar restul pe ordonanta 71?

Eu zic ca nu se plateste de doua ori,atata timp cat baza se va majora doar cu acel venit care initial nu a fost inclus si de asemenea si contributia se plateste doar la diferenta,data de includerea acelui venit,nu la total venit brut...

P[omeniti in comentariu despre niste lamuriri referitoare la indemniz.ati vrea sa specificati sursa,caci as dori sa citesc si eu textul integral?Multumesc.
ContSters136493, utilizator
Am crezut ca sunt precizari specifice pt. recalculare....multumesc oricum.
Angajata a intrat in medical in aprilie 2009,a primit indemnizatie de cm calculata pe baza salariilor brute din perioada octombrie2008-martie 2009,aceste venituri se majoreaza esalonat.
In momentul in care salariile s-au majorat pt. cele 6 luni,in prima transa ,s-a majorat si baza,deci logic ar trebui platit diferenta de indemnizatie de cm aferenta majorarii bazei prin majorarea de salariu.(contributia de asemenea platita pt. diferenta)
ideea e ca nu vor sa ii majoreze ceva!.... ii plateasc restante doar pana in aprilie 2009...ori pe noi ne intereseaza si perioada aprilie 2009- august 2010!...perioada in care ar fi trebuit sa aiba parte de o alta baza de calcul daca s-ar fi aplicat prevederile legii 221

trebuie sa facem un nou proces pentru asta?
exista un termen de prescriptie?
arhontele, utilizator
Daca am inteles eu bine,din aprilie 2009 pana in august 2010 angajata a fost doar in cm in continuare, cu aceeasi baza stabilita cu veniturile din octombrie 2008-martie 2009,daca au majorat aceste venituri ,trebuie sa majoreze si baza de calcul pt. indemnizatie si sa plateasca diferenta de indemnizatie de cm pt. perioada de concediu medical.Parerea mea este ca ar trebui sa va adresati in primul rand ISJ pt. precizari si pt. a primi pc.lor de vedere oficial.