Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bani pierduti ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bani pierduti ???

Sectorul -invatmant
legea- 221/2008
Problema?- 1. un cadru didactic intra in concediu medical in aprilie 2008;
2. legea 221 - octombrie 2008
3. cadru didactic intra in concediu medical dupa operarea unei neoplazii in aprilie 2009; ramane in concediu medical inca 14 luni
4.indemnizatia de concediu ,calculata in functie de 'ultimele 6 luni".
5. cadrul didactic castiga in instanta diferente salariale pentru octombrie 2008 - 31decembrie 2009.
Intrebari - este obligat angajatorul sa ii recalculeze o noua baza de calcul a indemnizatiei in functie diferentele salariale castigate in instanta tinand seama de faptul ca el in cele 6 luni merita un salariu marit cu 50 la suta?
- cum isi va recupara banii raportat la ordonanta 71 ?...Angajatorul trebuie sa ii platesca o singura data toate diferentele pe cele 6 luni pentru a i se retine cotributiile de sanatate corespunzatoare sumelor datorate ,iar restul pe ordonanta 71?

si in prezent lucreaza la aceeiasi scoala...contract de munca pe perioada nedeterminata.....atunci a avut concediu pentru o neoplazie platit cu 100%....15 luni de concediu.apoi s-a vindecat si s-a intors la scoala....si scoala refuza sa ii recalculeze si indemnizatia de concediu....desi a fost parte in procesul castigat pentru perioada oct. 2008- 31 decembrie 2009.....dupa parerea mea,citind RIL -ul ICCJ pe ordonanta 71 e un caz in care judecatorul ar trebui sa admita plata pe legea 221 pana in aprilie 2009 pentru ca angajatorul sa vireze contributiile de sanatate...iar banii pe indemnizatie sa i platesca esalonat pe ordonanta 71 !
Daca nu se ajunge la o intelegere pe cale amiabila,nu va ramane decat calea actiunii in justitie,pt. ca persoana respectiva sa intre in posesia si a diferentei de indemnizatie de cm rezultate din recalcularea bazei de calcul.
Multumesc pentru raspunsuri. Sanatate!