Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere lider de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere lider de sindicat

Buna Ziua. Am si eu o problema ca sa zic asa....poate fi concediat din motive care nu tin de persoana salariatului un lider de sindicat angajat cu carte de munca la o societate care nu ii poate oferi un alt loc de munca si care deja este supusa procedurii reorganizarii judiciare. Dupa parerea mea poate, dar ma contrazice cineva? Mai mult deja au fost concediate nenumarate persoane astfel incat nu cred ca mai exista reprezentativitate la nivelul societatii pentru a se constitui legal un sindicat, asa ca cel care vrea sa fie salariat in continuare este lider peste nimic....ma poate ajuta cineva cu un raspuns legal???
Va mai sfatuiesc inca o data sa studiati legea sindicatelor.............. din modul de abordare a problemei ma face sa cred ca nu o stapaniti .......... despre hotarerea judecatoreasca din care rezulta reprezentativitatea sidicatului vorbim de mult timp..........
adelaida_07 a scris:

Va mai sfatuiesc inca o data sa studiati legea sindicatelor.............. din modul de abordare a problemei ma face sa cred ca nu o stapaniti .......... despre hotarerea judecatoreasca din care rezulta reprezentativitatea sidicatului vorbim de mult timp..........

Am citit Legea 54/2003, dar actele incheiat intre Sindicatul A si Sindicatul B nu sunt intocmite conform legii, de aceea am apelat la forum, pentru ca nu regasesc rezolvarea la problema aparuta la societatea la care sunt angajat ca si jurist.
Deci, Sindicatul A este preluat pe baza unui simplu protocol de catre sindicatul B pe motiv ca a disparut biroul executiv si nu ar mai avea cine sa conduca sindicatul A. unde scrie despre aceatsa modalitatea de preluare in legea 54? Eu nu am gasit. Mai departe, Sindicatul B cu lider confirmat de instanta de jduecata, presedinte deci nesalariat la noi la societate solicita inceperea negocierilor colective pentru semnarea unui nou contract colectiv de munca, desi societatea este de doi ani de zile in reorganizare judiciara supusa legii 85. Iarasi Legea 54 tace. Deci cu ce ma ajuta legea 54? Cu nimic. Nu scrie in Legea 54 ca modalitatea de preluare este protocolul. Art. 36 din Legea 54 scrie ca organizatiile sindicale se pot dizolva prin hotararea membrilor (hotarare care nu este adusa la cunostiinta angajatorului daca exista). Deci patrimoniul sindicatului A este preluat pe baza de protocol si trecut la sindicatul B. Este legal? O fi nu ma intereseaza. Este lehgal ca un presedinte de sindicat nesalariat al societatii cu care vrea sa negocieze sa ceara negocierea? Asta este dilema? Si cui? Unei societati in reorganizare judiciara cu un plan de reorganizare votat si aprobat. Deci avem reorganizare de sindicat facuta fara hotararea membrilor. Nu prea ma intereseaza. Ma intereseaza daca pot conform legii sa negociez cu cineva care desi este presedinte de sindicat nu este salariatul societatii cun care urmeaza sa incheie contract colectiv de munca? Si daca pot in ce baza? Ca asa mi se pare mie?
V-ati gandit ca daca in legea sidicatelor nu este prevazuta absortia unui sindicat de catre alt sindicat aceasta nu se poate realiza?..........ori ca sindicatul B nu poate " prelua" sindicatul A, ci sindicatul A poate doar sa se asocieze cu sindicatul B?Aveti protocolul respectiv? Stiti exact ce contine?
Acest raspuns l-ati citit?
adelaida_07 a scris:

Salariatii unei societati se pot organiza intr-un sidicat, isi aleg o conducere a sindicatului. Sidicatul unei societati nu poate avea un lider care este salariat la alta societate.

Sidicatul se poate asocia cu alt sindicat sau se poate afilia la o confederatie sidicala pentru a le fi aparate interesele mai bine. Acest fapt nu duce la pierderea identitatii sindicatului respectiv si nu conduce la alegerea unui lider din exterior.
Art. 41. - (1) Organizaţiile sindicale legal constituite se pot asocia după criteriul ramurii de activitate, al profesiunii sau după criteriul teritorial.

(2) Două sau mai multe organizaţii sindicale constituite la nivelul unor unităţi diferite din aceeaşi ramură de activitate sau profesiune se pot asocia în vederea constituirii unei federaţii sindicale.

(3) Două sau mai multe federaţii sindicale din ramuri de activitate sau profesiuni diferite se pot asocia în vederea constituirii unei confederaţii sindicale.

(4) Federaţiile sindicale şi confederaţiile pot constitui din sindicatele componente uniuni sindicale.

Va sugerez sa studiati LEGEA nr.54 din 24 ianuarie 2003 cu privire la sindicate si multe din neclaritati vi se pot lamuri.

Personal consider ca trebuie sa va intereseze ce este legal sau nu doar sunteti consilier juridic.
O societate care se afla in reorganizare judiciara nu este scutita de negocierea CCM.
Sub ce forma este facuta cererea de nogiere de catre presedinte? Este o notificare scrisa?
Daca da, la ea puteti raspunde printr-o alta notificare in care sa solicitati sa depuna hotararea judecatoreasca prin care sindicatul B are reprezentativitatea in societatea dvs.Daca nu este o solicitare scrisa nu inteleg de ce va bateti capul cu o discutie........... nesustinuta cu acte.
Probleme nu este deloc complicata.
Singurul lucru complicat aici este faptul ca dvs. nu stiti care este exact situatia in societate, si nu stiti ce acte trebuie sa solicitati celor care formuleaza cereri de negocire.
adelaida_07 a scris:

V-ati gandit ca daca in legea sidicatelor nu este prevazuta absortia unui sindicat de catre alt sindicat aceasta nu se poate realiza?..........ori ca sindicatul B nu poate " prelua" sindicatul A, ci sindicatul A poate doar sa se asocieze cu sindicatul B?Aveti protocolul respectiv? Stiti exact ce contine?
Acest raspuns l-ati citit?
adelaida_07 a scris:

Salariatii unei societati se pot organiza intr-un sidicat, isi aleg o conducere a sindicatului. Sidicatul unei societati nu poate avea un lider care este salariat la alta societate.

Sidicatul se poate asocia cu alt sindicat sau se poate afilia la o confederatie sidicala pentru a le fi aparate interesele mai bine. Acest fapt nu duce la pierderea identitatii sindicatului respectiv si nu conduce la alegerea unui lider din exterior.
Art. 41. - (1) Organizaţiile sindicale legal constituite se pot asocia după criteriul ramurii de activitate, al profesiunii sau după criteriul teritorial.

(2) Două sau mai multe organizaţii sindicale constituite la nivelul unor unităţi diferite din aceeaşi ramură de activitate sau profesiune se pot asocia în vederea constituirii unei federaţii sindicale.

(3) Două sau mai multe federaţii sindicale din ramuri de activitate sau profesiuni diferite se pot asocia în vederea constituirii unei confederaţii sindicale.

(4) Federaţiile sindicale şi confederaţiile pot constitui din sindicatele componente uniuni sindicale.

Va sugerez sa studiati LEGEA nr.54 din 24 ianuarie 2003 cu privire la sindicate si multe din neclaritati vi se pot lamuri.

Personal consider ca trebuie sa va intereseze ce este legal sau nu doar sunteti consilier juridic.
O societate care se afla in reorganizare judiciara nu este scutita de negocierea CCM.
Sub ce forma este facuta cererea de nogiere de catre presedinte? Este o notificare scrisa?
Daca da, la ea puteti raspunde printr-o alta notificare in care sa solicitati sa depuna hotararea judecatoreasca prin care sindicatul B are reprezentativitatea in societatea dvs.Daca nu este o solicitare scrisa nu inteleg de ce va bateti capul cu o discutie........... nesustinuta cu acte.
Probleme nu este deloc complicata.
Singurul lucru complicat aici este faptul ca dvs. nu stiti care este exact situatia in societate, si nu stiti ce acte trebuie sa solicitati celor care formuleaza cereri de negocire.

Deci, eu ca jurist al firmei am primit un Protocol incheiat intre cle doua sindicate, semnat de presedintii celor doua sindicate in care este scris citez: cu ocazia intalnirii comune a celor doua sindicate in sedinta de analiza privind fuzionarea prin absorbtie a celor doua sindicate in sensul ca sindicatul A va fi preluat de catre sindicatul B in totalitate in conformitate cu prevederile legale in vigoare si a statutelor celor doua sindicate.
Deci asta es problema mea. este legal? Legea 54 tace si nu zice nimic. Cu tot respectul dar nu se aplica art. 41 deoarece cele doua organizatii sindicale nu se asociaza pentru a constitui o federatie.
Pur si simplu au tinut o sedinta au incheiat un protocol de fuziune prin absorbtie.
Cu asta sunt eu revoltat. Mie personal mi se pare ilegal. De aceea va intreb pe dvs. Dvs. vi se pare legala aceasta fuziune prin absorbtie? Mai mult vi se pare normal ca sa mearga pe aceeasi reprezentativitate pe care o avea sindicatul A castigata in instanta acum 3 ani de zile? Sindicatul B are acum doar 25 de membrii din 86 de salariati. Mai e reprezentativ? Parerea mea ca nu. Ce fac? Parerea mea merg in sintanta si cer constatarea reprezentativitatii. Este corect sau nu? Ma ajuta cineva?
Referitor la solicitati. Toate solicitarile sindicatului B sunt scrise. Nimic nu e pe vorbe.
Ramaneti cantonat intr-o idee si nu mai analizati problema in ansamblu.
Nu vreau sa par rautacioasa dar daca sunteti jurist trebuie sa siti singur ce anume este legal sau nu. In cazul in care nu reusiti sa va lamuriti consultati un avocat sau angajati un consilier juridic carestie ce este legal si ce nu.
Aici nu vi se poate da solutia fara se se consulte actele.
Parca inteleseseti cum sta treaba cu negocierea :
romascanu a scris:

luciandumitrescu07 a scris:

Apare un nou Sindicat B care preia membrii sindicatului A pur si simplu, adica asa ni se adreseaza noua. Acum cum stiu eu ca patronat daca acest nou Sindicat B care are lider angajat la o alta firma este reprezentativ pentru societate.

Dintr-o hotarare judecatoreasca in care scrie negru pe alb ca instanta constata indeplinite conditiile de reprezentativitate ale sindicatului B la nivelul unitatii X.
In lipsa ei, or fi ei reprezentativi ...dar poate pe terenul de fotbal din incinta unitatii
Chiar nu reusesc sa pricep de ce atata discutie! Sunteti cumva liderul de sindicat camuflat in angajator pe forum? Altminteri zau daca inteleg ce nu intelegeti.
Au o hotarare judecatoreasca de constatare a reprezentativitatii? - le deschideti usa si stati de vorba.
Nu au? - ii trimiteti la plimbare. Scurt si cuprinzator.

Multumesc. Acesta este raspunsul la intrebarea mea. Nu sunt un jurist care incerca sa descalceasca itele unor manevre. Nu intelegeam cum de un lider de sindicat care nu este salariatul societatii noastre se autopropune presedinte la comisiei de negociere,adica chiar daca nu e angajatul firmei vrea sa ii reprezinte pe salariatii societatii.
Mi se pare dubioasa insasi aceasta cerinta a sa. Urmeaza sa introduc actiune la Judectoria Medgidia in vederea constatarii reprezentativitatii sindicatului. Va voi tine la curent totusi cu evolutia cazului.

Solicitati sindicatului B sa va depuna hatararea judecatoreasca prin care a fost declarat reprezentativ in societatea dvs. Ce este asa greu de inteles?

Sindicatul A nu mai exista, a fost absorbit, deci nu mai are cum sa fie reprezentativ
adelaida_07, utilizator