Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Act vinzare-cumparare apartament.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Act vinzare-cumparare apartament.

Buna ziua,

Imi cer scuze daca am ales gresit categoria de postare, dar aceasta mi s-a parut cea mai apropriata de problema mea.

Parintii mei vor sa faca un act de vinzare-cumparare al apartamentului unde locuiesc actualmente, sa-l treaca de pe numele lor pe numele meu. Apartamentul este localizat in Bacau. Eu nu locuiesc in Romania.
Am citeva intrebari:
1. Care este procedura legala pe care ei si eu trebuie sa o umam ?
2. Cost estimativ ?
3. Ce acte trebuiesc din partea lor ?
4. Ce acte trebuiesc din partea mea ? Mentionez ca eu nu mai detin buletin ci numai pasaport romanesc.
5. Eu trebuie neaparat sa fiu prezent in Romania pentru incheierea tranzactiei sau se poate folosi fax sau semnatura electronica prin computer ?

Multumesc anticipat.
Buna seara,

Tocmai am vorbit cu parintii mei si mi-au spus ca notarul a cerut si cadastru pe apartament ca sa poata fi vindut. Mentionez ca ei locuiesc in acel apartament din 1987, de cind blocul a fost dat in folosinta.

Intrebarea mea: Este nevoie si de acest act ?

Multumesc frumos tuturor celor ce au raspuns si m-au ajutat sa ma lamuresc.
Da este nevoie de acest act.
daca am cadastrul de la cine am cumparat apartamentul trebuie facut din nou cand vreau sa vand apartamentul?
Da. Cadastrul , care de fapt se numeste extras de carte funciara, in cazul vanzarii are ca efect blocarea cartii funciare timp de 5 zile( pentru a nu putea vinde imobilul de mai multe ori, pentru a se vedea daca este ipotecat, etc). Deci trebuie scos un nou extras de carte funciara, cu maxim 5 zile inainte de incheierea tranzactiei.
grandanat, utilizator
grandanat a scris:

... Cadastrul , care de fapt se numeste extras de carte funciara, ....

:O
Cadastrul se face o singura data pentru un imobil, prin oricate vanzari ar trece acesta nu se reface.
Refacerea cadastrului este necesara doar in cazul in care au survenit modificari ale configuratiei imobilului.
Datele referitoare la extrasul de CF sunt corecte, dar nu au nici o tangenta cu cadastrul.