Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Iesire minor in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Iesire minor in afara tarii

Buna ziua,
Dupa un divort cu 2 minori,instanta a dispus incredintarea copiilor la ambii parinti,cate unu la fiecare. Hotararea este definitiva si irevocabila.
In acest caz,daca mama doreste sa calatoreasca in strainatate cu copilul incredintat ei,are nevoie de consimtamantul fostului sot ? Exista vreo prevedere legala in acest sens ?
Va multumesc.
Trebuie pasaport.
Va multumesc.