avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut pentru alcool in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut pentru alcool in Germania

buna am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns :( pe data de12 mai mia fost retinut permisu pt alcol #-o 1,62 in sange asa ca mi sa suspendat dreptul de a conduce pe teritoriul germaniei pe 10 luni si o amenda de 1600 euro .permisul a fost trimis in ro.itrebarea mea este ce trebue sa fac daca ajunge in ro voi fii sanctionat si acolo?va fi anulat permisul ?
Ultima modificare: Joi, 14 Iunie 2012
miklosfulop, utilizator
Cel mai recent răspuns: Narcis23 , utilizator 23:22, 7 Aprilie 2024
Bună ziua am avut permis romanesc lam preschimbat pe germania ca locuiesc de 4 ani aici și mi sa oprit pentru alcool suspendare 6luni amenda și test MPU întrebarea este ca eu vreau sa plec definitiv anul acesta sa închid toate actele ce se poate întâmpla în cazul ca nu dau ACEST TEST MPU pot cere în România drept de conducere pentru adică permisul de germania care este oprit dreptul de conducere după aceste 6 luni îmi poate elibera altul romanesc
Vi se va elibera un permis romanesc doar daca-l predati pe cel german.
Doresc orice informația deoarece nu doresc sa fac acest test pentru ca eu plec definiv din germania și doresc sa știu dacă permisul de germania pe care lam preschimbat cu mult timp în urma pentru aceasta suspendare de 6 luni spune de instanta ca 6 luni nu circul pe teritoriul Germaniei atât și după ce mia venit aceasta sentința la biroul de permise mia cerutsa fac TEST MPU.eu doresc sa plec definitiv și doresc sa știu dacă pot avea drept de permis romanesc cu drept de conducere înapoi în România fapta este în Germania cu permis nemțesc și suspendarea dreptului este spusa și de instanta doar 6 luni și la birou de permis mia dat acest test doresc orice ajutor informativ am plătit amenzile tot ce mi sau dat doresc orice informație multumesc

Tabacaru1 a scris:

Bună ziua am avut permis romanesc lam preschimbat pe germania ca locuiesc de 4 ani aici și mi sa oprit pentru alcool suspendare 6luni amenda și test MPU întrebarea este ca eu vreau sa plec definitiv anul acesta sa închid toate actele ce se poate întâmpla în cazul ca nu dau ACEST TEST MPU pot cere în România drept de conducere pentru adică permisul de germania care este oprit dreptul de conducere după aceste 6 luni îmi poate elibera altul romanesc

Asta înseamnă că sa predau unul de germania trebuie sa fac acest test MPU DOAR DACA DUC ACEST TEST O SA IMI DEA PERMISUL INAPOI DE GERMANIA.

latka a scris:

Vi se va elibera un permis romanesc doar daca-l predati pe cel german.

Eu va inteleg, insa asta e cerinta : [ link extern ]
Daca dvs. credeti ca exista o alta cale, contactati DRPCIV.
Ultima modificare: Marți, 13 Februarie 2024
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Permis roman suspendat pe teritoriul italiei adrianapetrei adrianapetrei in data de 21 09 2009 mi-a fost retinut permisul de carabinieri pt 1,70 alcool in aierul expirat Mentionez ca nu mi-au recoltat probe de sange.Dupa o luna am ... (vezi toată discuția)
Recuperare permis de conducere dintr-o alta tara decat romania lung_raluca lung_raluca Buna ziua am si eu o problema: sofer oprit in venetia si amendat cu 1650 de euro si permis retinut pentru 15 zile inclusiv retinerea masinii. Cum se ... (vezi toată discuția)
Permis retinut in italia nedelin nedelin buna ziua. la sfirsitul lunii ianuarie am fost depistat in italia avind inaparatul tahograf o alta cartela si mi s-a retinut permisul de conducere, fara a mi ... (vezi toată discuția)