Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis retinut pentru alcool in Germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis retinut pentru alcool in Germania

buna am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns :( pe data de12 mai mia fost retinut permisu pt alcol #-o 1,62 in sange asa ca mi sa suspendat dreptul de a conduce pe teritoriul germaniei pe 10 luni si o amenda de 1600 euro .permisul a fost trimis in ro.itrebarea mea este ce trebue sa fac daca ajunge in ro voi fii sanctionat si acolo?va fi anulat permisul ?
miklosfulop, utilizator
Am înțeles ce spuneți dmv permisul meu este de germania si este suspendat peteritoriul german nu și alt teritoriu pt recuperare drept condus în germania trebuie sa iau testul.daca eu ec definitv supa atâția ani în cazul acesta eu în România pot sa circul sau care sunt cauzele asta nu știu ce se întâmplă va multumesc

latka a scris:

Eu va inteleg, insa asta e cerinta : [ link extern ]
Daca dvs. credeti ca exista o alta cale, contactati DRPCIV.

Ce este atat de greu de inteles?
Nu se poate preschimba permisul german în romanesc pentru simplul motiv ca aveți dreptul de conducere suspendat în Germania.

Nu pot fi preschimbate cu documente similare românești, următoarele categorii de documente:
(...)
permisele de conducere care (...)fac obiectul unor (...) unor suspendări ori retrageri într-un alt stat

Atât timp cât aveți permisul suspendat în Germania, îl aveți și în România. Cu ce document doriți sa circulați în RO?
Dvs. nu intelegeti un lucru elementar, nu puteti detine in acelasi timp 2 permise.
1. Ca sa luati permisul german ati fost obligat de statul respectiv sa predati permisul romanesc.
2. Ei, asa se intimpla si in Romania, ca sa puteti conduce din nou, cu permis romanesc, trebuie sa-l predati pe cel german. De aceea este precizat de catre DRPCIV ca nu pot preschimba permise suspendate. Cind veti obtine permisul din Germania, atunci veti obtine aici, in Romania, la schimb, permisul romanesc si implicit dreptul de circulatie.

Nu intereseaza autoritatile de aici treaba dvs. cu MPU. V-o rezolvati singur.

Tabacaru1 a scris:

eu în România pot sa circul sau care sunt cauzele asta nu știu ce se întâmplă va multumesc

Salut mi-a fost luat permis acum 2 săptămâni am fost prins beat la volan cu 1,27 alcool în sânge în Germania la ce asi putea să mă aștept am permis romanesc mulțumesc
Narcis23, utilizator