Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de 85% pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de 85% pt cresterea copilului

Buna ziua ! As dori sa aflu raspunsul la o problema.Am inteles ca cei 85% se calc din totalitatea veniturilor profesionale adica salarii, drepturi de autor, chiar si sumele din inchirieri proprietati cu conditia ca din aceste sume sa se plateasca impozitul aferent! Mama mea are o gars in chirie si platim lunar impozit pe venit .
1. Avand in vedere ca mama se afla in intretinerea mea din motive medicale pot face ceva sa beneficiez de cei 85%din suma aferenta chiriei?
2. Sau ar fi tardiv sa trecem garsoniera pe numele meu in conditiile in care copilul meu se va naste in luna februarie?
Va multumesc !
multumesc mult
elis a scris:

donax a scris:

sunt noua pe forum..acum invat cum sa public

intrebare: lucrez in IT, sunt programator si din 2007 sunt scutita de impozit pe venit. Iau cei 6 mil de la stat deja pentru crestere copil. Beneficiez de 85% din sal? Eu ma gindesc ca da, ca altfel nu as beneficia nici de cei 6 milioane.

Beneficiati de cuantumul de 85% a indemnizatiei pentru CIC. Potrivit art.30 ind.1 din Normele de aplicare a OUG nr.148/2005, dreptul la indemnizatia pentru cresterea copilului in cuantumul prevazut la art. 2 alin. (4) se acorda incepand cu luna ianuarie 2009 si persoanelor care, la data de 1 ianuarie 2009, se aflau in una dintre urmatoarele situatii:
a) in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului; ....

Am PFA din Februarie 2007. Am lucrat ca PFA si am semnat contracte cu diferite firme pe un cod CAEN.
Mi-am schimbat domeniul de activitate. Imi voi lua un nou cod CAEN.

1. Cele 12 luni inaintea de nasterea copilului trebuie sa fie pe un cod CAEN unic?
2. Platesc 16% din veniturile reale (10% se retin la sursa sau nu, dupa caz); pentru sanatate si pensii platesc la valoarea salariului minim pe economie (pt 1200Lei aproximativ).
Este corect? Voi primi 85% indemnizatie pt copil din total venituri? :stunned:

Buna ziua,
Sotia mea e insarcinata, dar nu are 12 luni lucrate fara intrerupere. Eu am PFA din 2007, si imi platesc impozitul pe profit in fiecare an. Se poate ca indemnizatia de intretinere sa o primesc eu ca PFA? Daca e posibil ce conditii sunt pentru asta?
Multumesc anticipat.