Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretinere

buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs.
In urma cu ceva timp, am inceput sa am grija de o familie foarte in varsta. Ulterior, dansa mi-a propus sa facem un act in urma caruia sa-mi ramana casa dansilor. Fiind o procedura de lunga durata, deoarece dansul nu are discernamant, dansa a facut un testament prin care imi lasa bunurile dansei. Din pacate, pana sa termin cu procedura de punere sub interdictie a dansului, dansa s-a prapadit. Acum, in urma testamentului, eu detin 25% din apartamanet si dansul 75% (fac precizarea ca nu s-a facut succesiunea pt ca nu a trecut un an de la data decesului). Intrebarea mea este: pentru a face contractul de intretinere cu dansul, ar trebui sa fac mai intai succesiunea?
S-au cum ar trebui sa procedez ca in urma contractului de intretinere sa-mi revina apartamanetul in totalitate?
va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu va ganditi sa faceti acest lucru, actul fiind anulabil. In plus notarul isi va da si singur seama. Conform legii acesta va solicita:
•Certificatul Medico-Legal Psihiatric care sa ateste discernamântul vânzatorului in situatia in care acesta doreste sa incheie un anumit act (in cazul Constractelor de donatie si de intretinere) si are o varsta inaintata (se considera astfel dupa pensionare).
•Un reprezentant al Primariei aferente (de domiciliu) si anume Autoritatea Tutelara care sa asiste la semnarea actului de vanzare cu clauza de intretinere conform Legii 17/2000 privind asistenta sociala a persoanelor vârstnice.
nici nu as avea cum sa ascund ca nu are discernamant...dansul nu mai are contact cu realitatea decat foarte putin.
in ceea ce priveste deschiderea succesiunii dupa un an de la decesul persoanei....asta mi s-a spus de catre notarul unde s-a incheiat si testamentul.
va multumesc frumos pentru toate sfaturile
Legea 17/2000 nu prevede obligativitatea solicitarii certificatului medico-legal.... Cunoasteti un alt temei legal pentru acesta?

Conform legii acesta va solicita:
•Certificatul Medico-Legal Psihiatric care sa ateste discernamântul vânzatorului in situatia in care acesta doreste sa incheie un anumit act (in cazul Constractelor de donatie si de intretinere) si are o varsta inaintata (se considera astfel dupa pensionare).