avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE AUTOTURISM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE AUTOTURISM

Buna ziua in data de 06.06.2012 am vandut un autoturism marca ford focus fab.2006 ,diesel cu contract de vanzare cumparare.In data de 21.06.2012 noul proprietar ma anunta ca masina are "defecte" la filtrul de particule si turbina(lucruri pe care nu mi le-a semnalat atunci cand a cumparat masina acesta mergand in probe atunci ) si imi solicita sa-i dau banii inapoi pe acest motiv.In acest timp el a fost la un service auto cei de acolo iau curatat filtrul de particule si iau sugerat sa conduca masina asa cum se conduce un diesel(adica schimbarea treptelor de viteza pe la 2200-2500 turatii si sa nu mai conduca subturat(iarasi el spune ca in acest caz ce va face daca trebuie sa stea la semafor la relanti)#-o fiindca in rest masina nu ar avea nimic) dar el refuza sa mai conduca masina si isi vrea banii inapoi.Ce sa fac eu ?Ce poate sa-mi faca el?In conditiile in care eu sunt persoana fizica si nu cred ca sunt obligat sa-i acord "garantie".Va multumesc si astept un raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
mitika255, utilizator
Cel mai recent răspuns: alexa_81 , utilizator 14:52, 27 Iunie 2012
si mai este ceva in aceste 3 saptamani cat sa folosit de masina daca el a stricat ceva pe la masina eu ce fac?de unde stiu eu ce a facut cu masina in tot acest timp?banuiesc ca nu a stat si sa uitat la ea...atunci fac si eu ca el o cumpar inapoi de la el si il dau in judecata ca mi-a vandut o masina "defecta" si imi cer banii inapoi...
da ii am martori pe prietenii lui si chiar pe el care recunoaste acest lucru
Atunci e bine. Eu zic ca daca doamne fereste se ajunge la judecata, pentru ca nu stii ce are in cap omul, cred ca n -are avea castig de cauza. Dar eu va recomand totusi sa mai ascultati si alte pareri.

si inca ceva si cu asta cred ca inchei.daca eu totusi as merge acum la un service pt a face o expertiza masii(sa nu uitam ca este o masina sh din 2006) si din care eu sunt convins ca nu va reiesi nici un fel de defctiune sau ceva ascuns atunci pot sa-l dau in judecata ?vreau sa ma lase in pace,face tot felu de gesturi a venit si mi-a lasat masina in fata casei sa io vand eu pt mine este un mare stres ...

si inca ceva si cu asta cred ca inchei.daca eu totusi as merge acum la un service pt a face o expertiza masii(sa nu uitam ca este o masina sh din 2006) si din care eu sunt convins ca nu va reiesi nici un fel de defctiune sau ceva ascuns atunci pot sa-l dau in judecata ?vreau sa ma lase in pace,face tot felu de gesturi a venit si mi-a lasat masina in fata casei sa io vand eu pt mine este un mare stres ...


Dupa parerea mea cred ca cel mai bine ar fi sa apelati la Politie...pt hartuire. Dvs.v-ati indeplinit obligatiile de vanzator, iar dansul a semnat un contract de vanzare cumparare, fiind constient de ceea ce cumpara.


Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2012
alexa_81, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vicii descoperite dupa cumparare la masina second hand aovidiu7 aovidiu7 Acum 1 saptamana am cumparat o masina second hand de la o persoana fizica. Toate bune la prima vedere, acte, aspect frumos al masinii. M-am dus la ... (vezi toată discuția)
Am cumparat o masina care s-a defectat din prima zi dupa achizitionare mioara123 mioara123 Buna ziua, Acum exact 14 zile am cumparat o masina, din 2009 de la un domn care parea de buna credinta. Am vazut masina, mi-a placut cum merge si am fost cu ... (vezi toată discuția)
Am cumpărat autoturism cu vicii ascunse! ce pot face? Gabriel 57 Gabriel 57 Buna ziua! Am cumpărat un autoturism pe 1 Iulie! Am venit acasă de la Brăila la București, am rulat cam 200 km prin oraș, iar după alți 200 km rulați ... (vezi toată discuția)