Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

in cazul in care un angajat isi ia concediu de odihna inainte de implinirea termenului de 30 de zile pentru finalizarea cercetarii si emiterea deciziei, cum se procedeaza in privinta comunicarii acesteia, avand in vedere ca perioada de 30 de zile expira? Ce acte suplimentare se intocmesc in acest sens?
Ar trebui sa faceti o notificare de rechemare din concediu de odihna.Dreptul de co ramas neefectuat sa-l compensati in bani la incetarea CIM.
Art. 151 din codul muncii republicat.

(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihna in caz de forta majora sau pentru interese urgente care impun prezenta salariatului la locul de munca. In acest caz angajatorul are obligatia de a suporta toate cheltuielile salariatului si ale familiei sale, necesare in vederea revenirii la locul de munca, precum si eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a intreruperii concediului de odihna.

este o varianta la care nu m-am gandit, recunosc =D>...si asa, daca refuza, trimit prin posta.
Inregistrarea in Revisal se va face cu data emiterii deciziei nu, adica data implinirii termenului de 30 de zile.
Incetarea raportului de munac se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii c.i.m. si nu la data emiterii deciziei ...
pai in cazul de fata nu coincid? nu exista preaviz la desfacere disciplinara...puteti detalia pentru ca nu imi este foarte clar.
Multumesc.
La desfacerea disciplinara a c.i.m. nu se acorda preaviz .. data incetarii este data stabilita prin decizia de desfacere a c.i.m. .. data de emitere a deciziei poate sau nu sa coincida cu data incetarii raportului de munca, dar incetarea se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii raportului de munca.