Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire pentru servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire pentru servitute

Solutia cazului meu consta in acordarea servitutii reclamantului si respingerea cererii mele conventionale de a mi se despagubi contravaloarea terenului ,mentionez ca suma ceruta de mine a fost la foarte mica diferenta fata de aprecierea expertului.Exista posibilitatea de fi refuzat la recurs ,cu toate ca noul cod civil precizeaza ca eu sa fiu despagubit?

Multumesc inca o data pt raspunsuri,dar ce as dori acum este un sfat la cum as putea face recurs la toata povestea aceasta ,ce se poate sa contina acest recurs,unde sa merg sa caut acte ,harti doveditoare care sa ma ajute in vreun fel,astept orice indrumare si multumesc anticipat pentru asta.
Este totusi cineva care poate sa-mi dea un sfat,o indrumare ?Sa fac un recurs care sa ma avantajeze?
Cornel_SV, utilizator
D-voastră sunteţi de acord cu drumul de servitute. Puteţi împrejmui terenul dar să nu împiedicaţi ieşirea vecinilor. Cît despre despăgubiri, acestea au fost calculate dar, d-voastră aşi solicitat acest lucru? Căci, despăgubirile nu se dau ope legis, de către instanţă direct, ele se dau numai dacă sunt solicitate în mod expres, prin cererea reconvenţională, pe care aţi făcut-o. Dacă nu aţi solicitat acest lucru, în termen de 3 ani de la stabilirea servituţii , aveţi dreptul să solicitaţi , printr-o nouă acţiune în instanţă(mai ales că a şi fost calculată de către expert c,v despăgubirii) această despăgubire. Nu înţeleg la ce vă mai trebuie hărţi, acte, cu atât mai mult cu cât este deja recursul .
Am facut cererea reconventionala in timpul procesului,dar mi-a fost respinsa,iar cat despre harti ,acte vechi caut pt a dovedi ca acolo nu a fost drum asa cum spune reclamantul,dar sincer sa fiu sunt confuz,dupa procesele care au avut loc in instanta,urmeaza o hotarare pe care trebuie sa o primesc acasa,apoi este dreptul de apel in termen de 15 zile si apoi este recursul?Iar daca recursul este in desfasurare,nu mai pot aduce dovezi sau martori?
Cornel_SV, utilizator
Stimat forumist,

Evident, puteți ataca hotărârea care vă dezavantajează. În privința probelor, instanța de recurs nu poate administra - ca probe noi - decât proba cu înscrisuri; dacă doriți refacerea expertizei sau martori este nevoie de o rejudecare.

Totuși, altfel de sfaturi, în concret, consider că nu se pot da pe un forum, fiind necesar un studiu aprofundat al cauzei. Poate, de aceea, nu ar fi rău să vă angajați un avocat.

Cu stimă.