Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... acte recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

acte recurs

buna ziua, am nevoie urgent de un raspuns va rog. intr-un litigiu de munca concediere abuziva, cererea a fost respinsa la fond, astept motivarea care nu a fost redactata inca. voi face recurs. in dosar s-a depus un act fals, si altele nu au fost depuse. cind pot depune aceste acte? si asupra acelui act se poate interveni? cind? dupa ce primesc motivarea de la tribunal ori trebuie depuse acum? mentionez ca dosarul este la redactare nu la arhiva. cum procedez? multumesc
gogu2, utilizator
Sincer .. nu am incredere in astfel de persoane.
multumesc din nou. raspunsul lui a fost ca nu stia ca nu sunt in dosar. intrebare: cand avocatul partii adverse pune concluzii scrise la dosar la sfarsitul procesului pe fond, nu are obligatia de a face o copie si pentru cealalta parte? el zice ca nu
Concluziile scrise sunt pentru instanta nu si pentru partea adversa ...
Dupa mine, concluziile scrise nu au nici o valoare procesuală.
Principiul oralitatii si cel al contradictorialitatii obliga instanta sa tina cont doar de dezbaterile din sedinta da judecata, nu si de eventualele sustineri noi strecurate in conclutiile scrise, despre care partea adversa habar nu are...
Art.146 C. proc. civ.. prevede: Părţile vor putea fi îndatorate, după închiderea dezbaterilor, sa depună concluzii scrise sau prescurtări scrise, semnate de ele, a susţinerilor lor verbale. Părţile vor putea depune concluzii sau prescurtările chiar fără sa fie obligate. Ele vor fi înregistrate.

In doctrina s-a opinat urmatoarele:
- Dacă prin concluziile scrise sunt aduse în atenţia instanţei elemente de fapt sau de drept care n-au făcut obiectul dezbaterilor contradictorii şi nici nu au incidenţă sau influenţă asupra soluţiei în fond, instanţa este datoare să le înlăture cu această motivare;

- Dacă prin concluziile scrise sunt aduse în atenţia instanţei noi elemente de fapt sau de drept, incidente litigiului şi putând influenţa soluţia instanţei, făcând aplicarea prevederilor art. 151 C. proc. civ., instanţa este datoare să repună cauza pe rol, pentru a da posibilitatea celeilalte părţi să le discute şi, eventual, să le contraargumenteze.
(I. Deleanu, Tratat de procedură civilă, volum I, ediţia a 2-a, Ed. C.H. Beck, Bucureşti, 2007)