avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... refuzul angajatorului de a primi concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

refuzul angajatorului de a primi concediul medical

Buna ziua,
As dori sa stiu cum trebuie procedat in urmatoarea situatie:
M-am prezentat cu concediul medical, inainte de data de 5 a lunii urmatoare celei in care mi s-a acordat, la sediul angajatorului si acesta a refuzat primirea lui.
Cum fac dovada ca am adus concediul medical in termenul legal si a fost refuzat?
Daca il trimit prin posta cu confirmare, in mod sigur il voi primi inapoi.
Cum pot dovedi ca am trimis concediul prin posta? Angajatorul va spune ca nu a gasit niciun concediu in plic.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: del_gf , utilizator 07:45, 3 Iulie 2012
del_gf a scris:
L-am trimis prin posta cu confirmare, dar nu cu "nota de inventar" (pentru ca la posta am fost informata gresit).
Pana se intoarce plicul cu originalul depasesc termenul de 5 iulie.

Mai este vreo sansa? Exista vreo lege care sa ma ajute cand se intampla asa ceva?

Nu mai pierdeti vremea inutil,depuneti urgent o sesizare catre CJAS,este de competenta acestei institutii sa constate si sa sanctioneze o astfel de situatie.Concediul medical,daca nu sunt alte probleme,va va fi platit in final,chiar daca nu luna aceasta ,pt. ca sa spunem ca s-ar intarzia peste data de 5,luna viitoare.
Sincer nu pot sa inteleg atitudinea angajatorului de a nu va primi un certificat de cm.
Ultima modificare: Duminică, 8 Iulie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Mi-au fost de mare ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare concediu de maternitate la angajator Olyahosu Olyahosu Buna ziua, Doresc sa stiu ce alte modalitati formale exista pentru inregistrarea concediului de maternitate: angajatorul a mentionat clar ca nu va ... (vezi toată discuția)
Refuz acceptare concediu medical pydy03 pydy03 Buna ziua. Din data de 2 martie am intrat in concediu medical eliberat de medicul de familie.Am avut doar 7 zile,dupa care a fost prelungit de catre medicul ... (vezi toată discuția)
Când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea? bună ... oanaportar oanaportar când este ultima zi - când pot să depun Întâmpinarea? Bună ziua ! Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns: - la data de 14.10.2020 am primit ... (vezi toată discuția)