Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot face apel intr-un dosar penal daca nu am fost ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot face apel intr-un dosar penal daca nu am fost parte in proces?

S-a dat o sentinta intr-un dosar in care eu nu am nici o calitate, desi sunt in mod direct afectat intrucat s-a dispus anularea contractului de munca.Mentionez ca nu am avut cunostinta despre acest dosar, nu am fost citat niciodata.
In aceste conditii, intrebarea mea este daca pot face apel potrivit art.362 lit.f raportat la art 371 din Cod procedura penala.
Hotararea data intr-un proces in care nu ati fost parte nu va este opozabila, deci daca printr-o astfel de hotarare s-a desfintat un contract de munca in care erati parte, trebuia sa fi fost introdus in proces pentru ca hotararea sa va fie opozabila.
Pe de alta parte, daca atacati acea hotarare cu apel este in dezavantajul D-voastra, pentru ca sunteti privat de un grad de jurisdictie, deci va aparati dreptul incalcat direct in apel, fara sa mai beneficiati de hotararea primei instante.

Dupa parerea mea, ar trebui sa formulati o actiune in prima instanta referitor la drepturile pe care le aveti conform contractului de munca.
Incontestabil, neavand calitatea de parte in procedura jurisdictionala pendinte, nu detineti prerogativa de a uza de calea de atac a apelului.