avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Suma accesorii de plata pentru CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Suma accesorii de plata pentru CASS

Sotul meu a primit o decizie de plata sub forma de suma accesorii de plata pentru CASS constand din dobanzi si penalitati pentru perioada 01.01.1998 - 16.08.2005 (!!!). Se vede clar din tabel ca suma debit nu mai intra in calcul, s-a prescris. Dobanzile si penalitatile nu se prescriu tot in termen de 3 ani? Mentionez ca in aceasta perioada sotul a fost angajat pana in iunie 1999 inclusiv, apoi s-a pensionat. Din anul 2000 a inchiriat un spatiu comercial. Dobanzile si penalitatile pentru contributia la sanatate nu se prescriu tot in termen de 3 ani? Stiu ca abia dupa 2008 pensionarii nu mai sunt obligati sa plateasca contributia la sanatate pentru veniturile din chirii. In momentul de fata nu are venit din chirii. Ce vrea Casa de asigurari de sanatate??? Sa plateasca penalitatile si dobanzile pentru un debit de acum 7 ani???
Ultima modificare: Luni, 9 Iulie 2012
dariad, utilizator
Cel mai recent răspuns: dariad , utilizator 11:33, 6 Iunie 2013
Nu ma ajuta cineva?
ioanacarp a scris:

Si aratati ca pretinsa creanta constand in obligatii fiscale accesorii s-ar fi nascut la data ... (perioada 1998-2005), incepand cu 1 ian a anului urmator, adica 2006, curge termenul de 5 ani de prescriptie care s-a implinit la data de 01 ian. 2012.


2006 + 5 ani = nu rezulta ca termenul de 5 ani de prescriptie s-a implinit la 01 ian. 2011?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata+titlu executoriu nitmar nitmar Am primit somatie de plata si titlu executoriu de la AFP pt o suma ce cuprinde impozit forfetar trim.2 si 3.Eu am achitat imp. pe trim 2 si figureaza si la ei ... (vezi toată discuția)
Termen de prescriere datorii bugetare ani_catalina ani_catalina Creanta privind taxa pe cladiri din perioada 1996 - 2000 beneficiaza de prescriptia prevazuta in art. 98 lit.a din OG nr.11/23 ian. 1996, intrucat Serviciul ... (vezi toată discuția)
Somatie plata + titlu executoriu aurelconstantinescu aurelconstantinescu Dupa 13 ani de existenta cu un chiosc, timp in care am platit toate taxele care mi s-au cerut m-am trezit ca trebuie sa platesc impozit pe cladiri pentru ... (vezi toată discuția)