Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecata in fata Curtii de Apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecata in fata Curtii de Apel

daca inculaptul face apel, la cat timp dupa ar putea fi prima sedinta la curtea de apel?o luna /doua sau variaza
Depinde de complexitatea cauzei si de numarul persoanelor interesate sa amane.

Editat de moderator simonette12- am rugamintea sa nu mai citati in intregime mesajul anterior, cata vreme raspundeti in continuarea acestuia si va aflati pe aceeasi pagina de postare ( pct.2.6 din Regulament).
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Hotararea instantei de fond este atacabila in acest caz cu recurs si nu cu apel, iar recursul se va judeca de catre Curtea de Apel.
Hotararea instantei de fond poate fi casata in tot sau in parte dupa caz..
Poate fi un singur termen sau mai multe, iar nr. lor depinde de indeplinirea procedurii de citare, de posibilitatea ca la primul termen de judecata sa solicite amanarea cauzei in vederea angajarii unui aparator, de motivele de recurs care pot viza atat latura penala cat si latura civila sau numai una dintre ele si implicit de apararea pe care o va face recurentul -inculpat in fata instantei de apel.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat