avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier -se refuza acordarea de asigurare de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier -se refuza acordarea de asigurare de catre vinovat

Buna ziua, astazi am avut un accident cu un taximetrist care a oprit sa ia o clienta , pe o straduta din spatele blocurilor, am oprit in spatele lui cu vreo 2-3 metrii iar el fara sa se asigure a dat inapoi pana s-a oprit in masina mea si mi-a indoit bara si numarul.Am fost la politie i s-a dat amenda, puncte dar el a refuzat sa-mi dea asigurarea ca sa-mi fac masina!!!!!! Este posibil sa fie normal???Mi-a spus ca n-am decat sa-l dau in judecata.Nu am nici o lege de partea mea??Cam cat ar dura un astfel de proces si ce costuri aproximative implica???
Accidentul s-a produs in Pitesti iar eu nu pot sta fara masina prea mult


Multumesc
Multumesc pentru raspuns.
Dar asiguratorul(care intamplator este si al meu) nu intervine cu nimic?Cam cat dureaza un astfel de proces?O luna ?Mai mult?Aproximativ bineinteles.Puteti sa-mi explicati de ce refuza individul acesta sa-mi dea asigurarea????Tine de nesimtire sau ce?Asta nu pot sa inteleg.Este vorba despre ceva legal?A preferat sa isi ia puncte si amenda decat sa ma inteleg cu el sau sa imi dea asigurarea! Unde e logica?
Viorica.1956 a scris:

Are asigurare RCA numai ca nu a vrut sa mi-o dea.....

Am copia dupa asigurarea lui,insa a precizat pe procesul verbal ca refuza despagubirea RCA.

(...) de ce refuza individul acesta sa-mi dea asigurarea???? (...) sa ma inteleg cu el sau sa imi dea asigurarea!

Unde e logica?


In primul rand , aveti sau nu aveti copia asigurarii RCA a vinovatului?

In al doilea rand, politistul trebuia sa consemneze in procesul verbal numele asiguratorului RCA al celui vinovat, seria si nr. politei de asigurare.

HG 1391
Art. 180. – (1) În cazul în care constata încalcari ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, potrivit modelului prevazut în anexa nr.1A, care va cuprinde în mod obligatoriu: data, ora si locul unde este încheiat; (...); indicarea societatii de asigurari, în situatia în care fapta a avut ca urmare producerea unui accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale; termenul de exercitare a caii de atac, semnatura agentului constatator si unitatea de politie la care se depune plângerea.

[ link extern ]
Ce trebuie făcut după producerea daunei?
Dacă ați fost păgubit în urma unui accident produs de un vehicul, trebuie să vă adresați asigurătorului celui care este vinovat de producerea daunei, cu procesul-verbal de constatare de la poliție sau, după caz, cu exemplarul formularului ”Constatare amiabilă”.

Pentru deschiderea dosarului de daună vă puteți adresa oricărei unități teritoriale a asigurătorului respectiv, indiferent de unitatea care a emis polița.

In al treilea rand, nu exista nicio prevedere legala prin care conducatorul auto vinovat sa trebuiasca isi dea acordul pentru deschiderea dosarului de dauna pentru despagubirea celui prejudiciat prin faptele sale!

De ce se mai platesc atunci asigurarile RCA obligatorii? Ma obliga statul sa imi fac asigurare obligatorie dar cel pe care il prejudiciez trebuie sa astepte acceptul meu ptr despagubire !Unde e logica?:)

Daca asiguratorul RCA nu vrea sa deschida dosarul de dauna faceti reclamatie la CSA, Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.
Am copia dupa asigurarea lui si toate datele, insa m-a derutat faptul ca pe procesul verbal a scris la mentiuni ca nu este de acord ca sa beneficiez de asigurarea lui!!Nu stiam ce sa fac.....unele persoane mi-au spus ca nu am nimic de facut decat sa-l dau in judecata.D-abia acum cand am vorbit cu asiguratorul mi-a zis ca nu conteaaza ce a scris el acolo...poate sa scrie si poezii...atata timp cat el este declarat vinovat de catre politie, eu beneficiez de asigurarea lui...trebuie doar sa mai astept 15 zile sa nu se trezeasca istetul sa faca vreo contestatie la politie.Sper sa nu mai fie nici o problema apoi si sa imi dea drumul la dosar.
Iar referitor la logica...m-am convins....e doar vesnica PROSTIE UMANA !!

Multumesc mult pentru sfaturi.
mie mi se pare un pic partinitoare conduita politstul, el in calitate de AUTORITATE PUBLICA poate exercita forta coercitiva a statului...consider ca il putea obliga pe loc sa cedeze asigurarea intrucat l-a declarat vinovat si din cate am citit mai sus taximetristul a si recunoscut vina....politistul depune juramant in care se obliga ,odata sa respecte legea si a doua oara sa vegheze la buna respectare a legii de catre ceilalti participanti ai societatii .
politista....a fost cam indiferenta....tipu era cam dus....ce sens are sa scrii ceva pe pv care nu are nici un efect??!!...bine in afara de faptul ca ma zapacise complet si nu stiam ce sa mai fac...nu am mai auzit de astfel de situatii....sper totusi sa fie totul ok si sa nu mai am alte probleme...acum nu stiu cum sa fac mai departe...ma duc eu sa ma interesez la politie sau unde sa vad daca a depus sau nu contestatie??Asiguratorul mi-a zis ca a sunat si la el si i-a zis sa nu imi plateasca asiguratorul daunele ca el nu e de acord!!!! e foarte tare tipu nu?!!!??ma astept de la orice de la el.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident circulatie fara victime, refuz recunoastere vinovatie rotarunicolae rotarunicolae La data de 30.05.2015 am avut un accident de circulatie in Bucuresti. Ne-am prezentat la politie si vinovat de producerea accidentului a fost celalalt ... (vezi toată discuția)
Accident auto-refuz predare rsc-notificare instanta persoana nevinovata andreeakristina andreeakristina buna ziua, am fost implicata intr-un accident auto, iar vinovatul a refuzat sa imi predea asigurarea RCA. Politia a fost prezenta la fata locului si a ... (vezi toată discuția)
Carpatica nu imi plateste dauna produsa de asiguratul lor nininini nininini Am avut un accident ,la o coloana de masini m-am oprit iar in din spate am fost lovit de un Opel apoi fiind proiectat mai departe in alta masina.Am fost la ... (vezi toată discuția)