Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Invinuit apoi disjuns!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Invinuit apoi disjuns!

Am fost invinuit de trafic de droguri, mi-au facut perchezitie acasa, nu au gasit nimic, iar apoi am fost citat in calitate de invinuit. Singura legatura cu cei din dosar era faptul ca il cunosc pe unul dintre ei si am primit bani de la el, pe care i-am dat unei persoane, iar acea persoana i-a adus iarba. Am fost si am dat declaratie. Dupa o luna de zile am fost declarat disjuns. Procesul celorlalti incepe pe 24 iulie. La ce sa ma astept? Ma pot astepta la NUP si o amenda administrativa? Multumesc.
parerea mea e ca ar trebui cercetata situatia, dar din lipsa de alte dovezi nu poti acuza pe cineva doar in baza convorbirilor telefonice. Si cu declaratiile altor oameni e cam la fel, eu vorbesc cu cineva pun tara la cale, binenteles nimic adevarat, si declara la politie ca totul a fost real, sunt invinuit, dar nu pot fi trimis in judecata in baza unei convorbiri telefonice, fara alta proba..ar insemna ca pot acuza pe cineva de orice. Declaratia unei persoane trebuie sustinuta cu probe fizice, cu un flagrant, sa se gaseasca ceva la perchezitie, orice. Insa daca se poate mi se pare ca sistemu' juridic din Romania, e bolnav. Ma agit pt ca nu vreau sa am cazierul patat, pt ca vreau sa termin facultatea si cu ajutorul Lui Dumnezeu sa ajung procuror...
oricum nu a avut vreo finalitate ceea ce s-a vorbit la telefon. Pana si ei cei de la politie stiau chestia asta, si mi-au spus-o!
devor47 a scris:

Am fost invinuit de trafic de droguri, mi-au facut perchezitie acasa, nu au gasit nimic, iar apoi am fost citat in calitate de invinuit. Singura legatura cu cei din dosar era faptul ca il cunosc pe unul dintre ei si am primit bani de la el, pe care i-am dat unei persoane, iar acea persoana i-a adus iarba. Am fost si am dat declaratie. Dupa o luna de zile am fost declarat disjuns. Procesul celorlalti incepe pe 24 iulie. La ce sa ma astept? Ma pot astepta la NUP si o amenda administrativa? Multumesc.

Faptul ca ati dat acei bani unei persoane care ulterior a trimis acele substante interzise nu inseamna ca sunteti nevinovat.

Daca ati fost pus sub invinuire inseamna ca exista probe in acuzarea dvs.
Nu numai pe ceea ce ati vorbit la telefon se formuleaza acuzatia in cazurile de acest fel.
Fara a se examina de avocat dosarul este greu de spus mai mult deoarece in general se merge pe flagrant. Insa in cazurile de sprijinire si aderare la un grup infractional ipotezele sunt foarte variate.

Faptul ca vor sa dati declaratie de martor ar putea sa va scape de raspunderea penala.
Aceasta este ideea de baza.Au nevoie de dvs.
Din ce ziceti nu ar avea nicio logica sa va tina in asteptare.
Daca nu veti da declaratie in procesul celorlalti foarte probabil ca veti fi trimis in judecata.

Chestiunea cu vorbitul la telefon poate atarna mai mult in defavoarea celeilalte persoane decat in defavoarea dvs. insa daca parchetul vrea poate obtine o condamnare si contra dvs.
Nu cred ca ati avea sanse sa scapati cu o achitare...daca ati vorbit la telefon si ati recunoscut in declaratie in fata organului de ancheta penala (a se vedea ceea ce ati scris in prima postare).

Chestiunea cu vorbitul la telefon poate reprezenta doar un corolar care sa duce la o anumita concluzie pe cale de interpretare din partea instantei in raport de una sau mai multe fapte.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Voi face absolut tot ce e corect, totusi e viitorul meu in joc, nu pot sa imi ratez cariera si apoi viata din cauza unei prostii.
nu am mai fost chemat, procesul s-a terminat acum vreo 2 luni de zile, ei ai fost condamnati. Eu nu mai stiu nimic, ce se intampla?
devor47, utilizator