Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cadastru si intabulare

Buna ziua inca o intrebare va rog ,,,am facut o intelegere de vinzare a unui teren vinzatorul trebuie sa faca cadastrul si cumparatorul intabularea ,,acum cadastrul si intabularea se face impreuna si cartea funciara o face aceasi persoana ,,,cu ies acatele de cadstrul si intabulare pe ce nume daca se fac impreuna ,,si extract de carte funciara .,?mentionez ca actul de vinzare cumparare nu este finalizat pina la terminarea acestor acte ,,,cum ar trebui sa iasa legal,,si la finalizarea actelor ar trebui sa am s eu un extract de titlul de proprietate de la vinzator asa cum are el sau este de ajuns actul de la notar ,,mentionez ca vizatorul este mostenitor si are mai multe terenuri pe titlul de proprietate
Obligatia de inscriere a bunului in cartea funciara este a titularului acestuia. Numai atunci el poate vinde, dona, chiar si parti ale terenului -in conditiile parcelarii, tot prin OCPI.
MULTUMESC MULT ,,este obligatia lui si prin contractul care l-am facut dacum iese pe ce nume trebuie sa iasa cadastrul si intabularea si extractul de carte funciara daca el mi-a vindut mie eu trebuie sa
Cadastrul si intabularea trebuiesc facute obligatoriu pe numele proprietarului actual, adica pe al vanzatorului, astfel el va putea sa vanda. Extrasul de carte funciara il va obtine notarul la care faceti actul si valabilitatea lui este strict in cadrul notarial. In urma autentificarii(semnarii) actului de vanzare cumparare notarul are obligatia legala de a transmite actul la Biroul de Carte funciara si se va schimba numele proprietarului , adica veti fi trecuta dvs. Vi se va elibera o Incheiere de carte funciara pentru imobilul achizitionat pe care se va regasi la proprietar numele dvs. In concluzie, pasul 1-cartea e pe numele vanzatorului, pasul 2- actul de transmisiune, pasul 3- cartea trece pe numele dvs.
VoL a scris:

Cadastrul si intabularea trebuiesc facute obligatoriu pe numele proprietarului actual, adica pe al vanzatorului, astfel el va putea sa vanda.

Buna ziua. In vederea intocmirii dosarului catre Agentia Domeniilor Statului pentru achizitia unui dispensar vet. pt care am platit redeventa din 1999, am solicitat un extras CF. In acesta nu se regaseste cladirea, doar terenul trecut in proprietatea statului.
Cui sa ne adresam pentru a reglementa situatia si a putea continua demersul catre ADS?
Va multumesc.
Multumesc foarte mult pentru raspus ,,ma ajuta foarte mult raspunsul dv o z buna