Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit platit in plus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit platit in plus

Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut chelt. mai mari decât veniturile și , cumulat pe tot anul, a rezultat impoz. pe profit plătit în plus.În 2008, in trim 2. am plătit impozit mai putin cu suma respectivă(în declarație am trecut suma corectă de plată).După cum cred că vă dați seama, am rămas cu contul 441 credtior. Cum fac sa scap de această sumă?(Se trece cumva în 758 ca venit recuperat din chelt. nedeductibile?)Vă mulțumesc pentru ajutor.
Va multumesc mult pentru informatiile date (pe care le stiam, de fapt!), dar, daca dvs. ajungeti la finele anului si constatati din calcul (Venit.-Chelt.+contul 691) ca impozitul datorat pe tot anul (calculat cumulat) este mai MIC decat cel pe care l-ai platit in cursul anului , ce inregistrare se poate face?Pana in luna noiembrie conturile 441 si 691 sunt egale ca suma. Eu ceea ce declar prin decl.100 platesc in aceeasi zi si deci 441 are sold 0 la fiecare inceput de trimestru.:-/ Astept cu interes raspunsul dvs. A propos, fisa de la finante este cu sold 0, daca la asta va referiti!
aura.radulescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Acum fac niste calcule.Eu nu am stiut ca pot face astfel de inregistrari ; 641=441 -10 lei si nu am facut nici o inregistrare. De aici am intrat in..belea.Mai sunteti ceva timp pe fir? Sa fac niste calculele?
...Am facut.. Cred ca trebuie facuta o decl 101 rectificativa la 2006,nu? La rd.47(?)-Dif. de impozit de plata =0 lei.Iar in 2008 ;(nu stiu pe ce sa apas ca sa tipareasca doua puncte!?) in luna in care am platit mai putin voi aparea cu plata mai putin fata de declaratie.Aiaiaiaii!
aura.radulescu, utilizator
Reglarea impozitului pe profit se face prin NC 641-441 in rosu, astfel incat impozitul de la sfarsitul exercitiului sa fie cel corect.
Daca impozitul pe profit in 2006 a fost calculat gresit trebuie vazuta cauza; se face declaratie rectificativa, dar se vor plati penalizari; e bine de scos o fisa a contribuabilui la zi sa vedeti ce si cum.
Nu se regăsește nimic.Eu nu am făcut înreg. 691=441 -10 lei.#-o in 2006 si in 2008 nu am cum s-o fac.
aura.radulescu, utilizator