Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit platit in plus
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit platit in plus

Bună ziua! Sunt începător pe forum.Pentru eventualele greșeli, îmi cer scuze aniticipat. Am o problemă la firmă.În trim. 4 al anului 2007 am avut chelt. mai mari decât veniturile și , cumulat pe tot anul, a rezultat impoz. pe profit plătit în plus.În 2008, in trim 2. am plătit impozit mai putin cu suma respectivă(în declarație am trecut suma corectă de plată).După cum cred că vă dați seama, am rămas cu contul 441 credtior. Cum fac sa scap de această sumă?(Se trece cumva în 758 ca venit recuperat din chelt. nedeductibile?)Vă mulțumesc pentru ajutor.
buna ziua. am si eu o intrebare: in luna iunie am avut impozit pe profit 87 de lei eu am platit mai mult adica 93lei.nu stiu din ce cauza imi apare la sfarsitul lui iunie 441D=93, 441 C-87 DIFERENTA 441 D=6 SI 691 =87
APOI LA IULIE APARE 441D= 93, 441C-61.06 SOLD 441D 31.94 SI 691 =61.06
NU INTELEG DE UNDE ESTE ACEST 61.06?
~ Conținut șters la cerere ~
Verificati analiticele si programul...
am mai calculat...si iar m calculat si am gasit de unde e diferenta aceea...deci:
in trimestrul 1 am avut
CHELTUIELI 4976.20
VENITURI 5517.72
BAZA IMPOZITARE 541.52 IMPOZIT 87
in trimestru 2
CHELTUIELI 8380.25
VENITURI 8759.65
BAZA IMPOZITARE 379.4 IMPOZIT 61
SI MI-A CALCULAT IMPOZITUL LA SFARSITUL LUNII IUNIE 61-87=26
PENTRU CA AM PLATIT IN PLUS LA SFARSITUL LUNII MARTIE ADICA IN LOC DE 87 AM PLATIT 93 IN BALANTA IMI APARE 93-61=31.94IN DEBIT
TINAND CONT CA TRIMESTRELE URMATOARE AM AVUT DOAR PIERDERI IN DECEMBRIE BALANTA RAMANE LA FEL
DUPA CE AM FACUT O NOTA CONTABILA 691=441 CU SUMA -61ADICA
CONT 441 PE DEBIT 93
CONT 691 0(NORMAL)
IN DECLARATIA 100 SI APOI 101 LA FINANTE IMI APAREIMPOZITUL CARE L-AM PLATIT LA MARTIE DE 87
IN SPERANTA CA ATI INTELES CEVA DIN CE M-AM CHINUIT EU SA EXPLIC AICI SPUNETI-MI VA ROG DACA E OK
VA MULTUMESC ANTICIPAT
#-o,m-ai pierdut...