Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie comuna

Sunt amenintata in mod constant ca mi se ia copilul, de numai 1 an jumatate, hartuiala asta continua umbrindu-mi posibilitatea de a-mi creste linistita fetita. Mentionez faptul ca s-a stabilit un program de vizita in instanta in luna aprilie, tatal cu cele o multitudine de drepturi nu a binevoit sa vina sa o ia, nu se intereseaza niciodata de starea ei de sanatate, in ce conditii creste si se dezvolta. I-a trimis, in schimb, pensia alimentara in urma cu o zi.
Acest tata spune ca va face o actiune pentru "custodie comuna" (in perceptia lui, asta inseamna ca minora va locui si cu el si cu mine). Este posibil sa se intample asa ceva?
Multumesc!
Autoritate parinteasca se va exercita in comun...din cauza acestui lucru el are impresia ca va putea sa isi bata joc si de echilibrul si linistea copilului, tinand-o la el cateva zile, apoi sa mi-o "inapoieze"...ca si cand fetita ar fi un "obiect" cu doi proprietari
e trist, dar cu aceasta justitie corupta si nedreapta unii ajung sa cumpere sufletele copiilor...noroc ca mai sunt si femei puternice, mame care se transforma in leoaice cand e vorba despre "puii" lor.
Va multumesc pentru informatii! Numai bine va doresc!
Daca deja s-a dispus prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila custodia comuna si locuinat minorei la dvs, corelativ cu un program d evizitare pt tatla copilului, acesta nu mai are ce actiune sa intreprinda.

Nu interpretam dupa bunul plac hotararea judecatoreasca.

Deja s-a dispus clar ce drepturi ale tatal si unde este domiciliul copilului. Nu scrie nicicaieri in hotarare sa plimbati copilul cate 3 zile la fiecare dintre parinti. Tocmai asta este ideea: ca acest copil sa beneficieze de siguranta unui camin, cu cei 2 parinti care teoretic sunt obligati sa contribuie in mod egal la cresterea si educarea copilului, sa hotarasca asupra viitorului copilului avand in vedere interesul superior al copilului.

Nu cedati presiunilor si amenintarilor tatalui. Probabil acesta simte nevoia unei razbunari pe dvs si incearca sa se foloseasca in acest scop de copil. Nu permiteti acest lucru.