Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata concediului de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata concediului de odihna neefectuat

buna , am lucrat intr-o firma din data de 1 .09 .2011 pana in data de 20 .07. .2012,de unde am fost ,,concediata '', spun asta ca de fapt eu nu am scris nici o demisie,ma rog cica mi -am dat demisia singura , desi eu nu am semnat decat statul de plata . Contractul de munca a incetat in baza art.55.lit.b. Acum mi-a virat banii prin posta : in total de 827 lei.
-banii pe 20 zile lucrate in luna iulie
- banii de concediu de odihna. Intrebarea mea este cat /cum se plateste concediul de odihna neefectuat ? Ce pot face sa imi recuperez intreaga suma de bani ?
Asa cum am mai spus , pentru recuperarea drepturilor salariale nu sunt decat doua posibilitati care se pot exercita concomitent : sesizarea ITM-ului si/sau actiunea in instanta.
multumesc mult pentru sfaturi :)