Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara,
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la indemnizatia de crestere copil in situatia in care sunt co-aigurat (nu mai lucrez de aproape 1 an, si sunt co-asigurata pe asigurarea sotului). Mentionez deasemenea ca am 28 de ani si sunt din nou studenta la zi, in aceasta situatie pot sa primesc 600 Ron indemnizatie crestere copil?

Multumesc anticipat!
Legea nr 138/2012 precizeaza ca femeile însãrcinate nu trebuie sa plateasca coplata, deci beneficiam de asigurare medicala indiferent daca eram studenta sau nu. Cu statutul de student beneficiez de indemnizatie CCC. Stiam ca o studenta beneficia de CCC chiar daca nu a platit contributii la sanatate si chiar daca nu e co-asigurata dar credeam ca acest lucru se aplica doar pana la 26 ani si in cazul meu cum sunt la a 2-a facultate si peste 26 ani credeam ca poate nu beneficiez. Acum m-am lamurit ca beneficiez de amandoua.

Multumesc pentru raspunsuri!