Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar bonus nastere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar bonus nastere copil

va deranjez cu o mica intrebare si sper sa ma puteti ajuta.
ma numesc A Anca si sunt in concediul de crestere a copilului. am auzit de o cerere care se poate adresa angajatorului pt plata unui salar bonus, pt nasterea copilului. in cererea respectiva se mentioneaza "Contractul Colectiv de Munca la Nivel National pe anii 2005-2006". eu m-am angajat in 2004 ca agent vanzari. ma incadrez sa primesc acel salar? contractele semnate anterior se aliniaza normelor si legislatiei de acum?
va multumesc pentru atentie si astept raspunsul d-voastra
o zi buna
Cererea trebuia sa se depuna la scoala unde era angajata la data nasterii copilului, nu are cum sa se depuna cererea la actualul angajator intrucat la data nasterii copilului era angajata in alta parte.
daca nu poate lua mama acest salar, poate depune tatal cererea la societatea unde lucreaza el...si ii se acorda acest drept.
Da, tatal poate beneficia de acest salariu bonus pentru nasterea copilului. In acest sens se exprima si art.51 alin.1 lit.c teza a II-a din CCMN - dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate.